Reklama

Hity tegorocznego wzrostu cen

Co w 2021 r. zdrożało najbardziej? Okazuje się, że to rzepak. Podrożał o ponad 100 proc. Najwięcej straciły na cenie metale szlachetne.

Na kontraktach terminowych to właśnie rzepak dał inwestorom najwyższe zyski, jednak kontrakty na rzepak nie są zbyt popularne, handluje się nimi przede wszystkim w Kanadzie.

Zdrożał bardzo ze względu na susze, ale także z powodu wysokich cen ropy. Rzepak jest bowiem wykorzystywany do produkcji biopaliw i to w tym większym stopniu im ropa jest droższa.

Jakie surowce zaliczane jednak do bardzo popularnych zdrożały najbardziej?

- To przede wszystkim kukurydza, kawa i ropa naftowa - mówi Michał Stajniak, ekspert XTB.

Kukurydza drożała ze względu na zwiększony import prowadzony przez Chiny i produkcję biopaliw.

Reklama

Jednak w ostatnich tygodniach kukurydza taniała i dlatego rok może się zakończyć triumfem kawy. Kawa podrożała, zależnie od gatunku, o 70-80 proc.. Przede wszystkim ze względu na susze i przymrozki w Brazylii.

Natomiast kontrakty na ropę naftową podrożały o 45 proc.

- Popyt na ropę na poziomie sprzed koronawirusa powróci prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku - ocenia ekspert XTB.

Jest też grupa surowców, które były porażką dla inwestorów. To metale szlachetne.

- Pallad, srebro i platyna straciły najbardziej - mówi M.Stajniak. - Złoto wypadało nieco lepiej, ale też przyniosło straty.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Platyna i pallad straciły tak bardzo bo są wykorzystywane przez przemysł motoryzacyjny, który odnotował bardzo duży regres produkcji ze względu na niedobór półprzewodników.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »