IBAN, międzynarodowy numer rachunku bankowego - "lepsze jest wrogiem dobrego"?

Nie pomogły prośby ani groźby. Od 1 lutego br. klienci bankowi w Niemczech muszą zacząć stosować tasiemcowy numer IBAN. Czy będzie on ułatwieniem, czy raczej utrudnieniem - czas pokaże.

Do 1 lutego br. zwykli posiadacze kont bankowych, wysyłając pieniądze przekazem, używali numeru konta odbiorcy oraz kodu jego banku, oznaczonego w Niemczech i w Austrii skrótem BLZ. Od dziś obowiązuje ich IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego. Składa się nań dwuliterowy kod kraju, który wprowadził u siebie ten standard, dwie cyfry sprawdzające oraz do trzydziestu znaków w postaci liter lub cyfr, zawierających tzw. numer rozliczeniowy i numer rachunku bankowego.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Reklama

Wszystko to jest dość skomplikowane i wielu ludzi ma spore kłopoty wystukując po kolei na klawiaturze bankomatu ciąg 22 cyfr. Wystarczy raz się pomylić, żeby operacja przelania pieniędzy nie doszła do skutku i trzeba ją powtórzyć. Nic więc dziwnego, że spora część klientów niemieckich banków wolała pozostać przy dawnym, sprawdzonym rozwiązaniu, ale ich opory nie zdały się na nic.

- Klientom, którzy do 1 lutego nie przestawią się na nowe rozwiązanie grozi, że ich przelew nie zostanie zrealizowany, co oznacza zwłokę w dotarciu pieniędzy do odbiorcy - powiedział Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA) szef Niemieckiego Banku Federalnego Carl-Ludwig Thiele. - Może się to też wiązać dla nich z dodatkowymi kosztami, w postaci kary za zwłokę w przelaniu pieniędzy w wymaganym terminie - dodał.

SEPA, czyli jednolity obszar płatności w euro

Skrót IBAN odnosi się do angielskiej nazwy międzynarodowego numeru rachunku bankowego - "International Bank Account Number". Kod IBAN wprowadzono w celu usprawnienia i ujednolicenia obsługi płatności w państwach członkowskich Unii Europejskiej przelewem typu SEPA ("Single Euro Payments Area"), czyli jednolitego obszaru płatności w euro. Obejmuje on w tej chwili 34 państwa: 28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Liechtenstein, Norwegię, Szwajcarię, Monako i San Marino.

W Niemczech kod IBAN składa się z 22 znaków alfanumerycznych, to jest liter i cyfr. Dla przedsiębiorstw i instytucji kod ten obowiązuje już od 1 sierpnia 2014 roku. Klienci indywidualni, a mówiąc ściślej - osoby fizyczne, muszą zacząć stosować go od 1 lutego tego roku. Szef Bundesbanku Thiele reprezentuje urzędowy optymizm twierdząc, że "większość klientów bankowych już się do niego przyzwyczaiła i stosuje go na co dzień".

dpa / Andrzej Pawlak, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: rachunek bankowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »