Iglicka-Okólska: ZUS zbankrutuje za osiem lat

ZUS zbankrutuje za osiem lat. Tak twierdzi demograf, profesor Krystyna Iglicka-Okólska, wiceprezes Polski Razem.

Dziś 51,5 procent emerytalnych składek Polaków ma trafić z OFE do ZUS. Rektor Uczelni Łazarskiego powiedziała na antenie radiowej Trójki, że ratowanie ZUS-u nie ma sensu. ZUS to bankrut, ta instytucja zbankrutuje w 2022 roku, absurdalne jest także działanie rządu polegające na próbach oskładkowania tak zwanych umów śmieciowych, one powstrzymują młodych przed emigracją czy funkcjonowaniem w szarej strefie - mówiła wiceprezes Polski Razem.

Zdaniem profesor Iglickiej-Okólskiej, najlepszym rozwiązaniem dla Polaków będzie emerytura obywatelska. To pozwoli płacić mniejszą składkę, tak jak na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie składka emerytalno-rentowa wynosi 11 złotych, potrzeba też obniżenia ZUS-u dla małych przedsiębiorców, którzy teraz oddają po 1000 złotych miesięcznie - zauważa wiceprezes partii Jarosława Gowina:

Reklama

Krystyna Iglicka Okólska zaznaczyła, że w obecnej sytuacji demograficznej, niezbędne jest także zatrudnianie ludzi starszych. Wiąże się to też z podwyższeniem wieku emerytalnego, chodzi o to, by dla starszych ludzi stosowano elastyczne formy pracy, potrzeba paktu międzypokoleniowego - powiedziała profesor Iglicka-Okólska.

- - - - -

- Straszenie ZUS-em jest nieuzasadnione - mówi prezes Zakładu Zbigniew Derdziuk. Tym samym odpiera w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową obawy niektórych ekspertów, jakoby ZUS miał zbankrutować. Dziś mówiła o tym w radiowej Trójce profesor Krystyna Iglicka Okólska - wiceprezes Polski Razem.

Prezes Derdziuk przyznaje, że społeczeństwo się starzeje, rodzi się coraz mniej dzieci i na wypłaty emerytur będzie potrzeba coraz więcej pieniędzy. Bankructwo ZUS-u jest jednak niemożliwe, gdyż Zakład jest częścią finansów publicznych - tłumaczy Zbigniew Derdziuk.

Prezes Derdziuk przyznał, że z powodów demograficznych składki wpłacane do ZUS od ubezpieczonych są niższe niż te, które Zakład wypłaca pobierającym świadczenia. Sytuacja jest jednak pod kontrolą, gdyż Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, tak jak w wielu krajach Europy jest dotowany przez budżet państwa.

Krytyczne uwagi pod adresem ZUS-u pojawiają się w związku z operacją przekazywania do Zakładu części obligacyjnej z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Do ZUS-u trafi 51,5 procent aktywów, głównie obligacji skarbowych. Do godziny 11.00 zarządy Funduszy przekazały ZUS-owi wyszczególnienie aktywów, które oddają. Czas na elektroniczne przekazanie aktywów mają do godziny 17.00. Prezes Derdziuk zapewnił, że ZUS jest bardzo dobrze przygotowany do przejęcia tych środków.

Zgodnie z nową ustawą OFE nie mogą inwestować w obligacje i inne instrumenty dłużne, gwarantowane przez skarb państwa. Przekazane dzisiaj do ZUS-u środki z OFE zapisane zostaną na subkontach ubezpieczonych.

Nowe przepisy dają też Polakom wybór czy chcą oszczędzać na swoją emeryturę i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Przewidują też, że na 10 lat przed emeryturą środki każdego z ubezpieczonych będą stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie.

- - - - -

ZUS przygotowuje się do wypłaty emerytur kapitałowych

ZUS przygotowuje się do wypłaty emerytur kapitałowych. Władze zakładu deklarują, że nie będzie zatrudniania nowych pracowników. Największymi wyzwaniami mają być: rozliczanie wszystkich kont i współpraca z OFE.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk podkreśla, że koszt przygotowania do wypłaty emerytur kapitałowych będzie można oszacować po wdrożeniu zmian, czyli za około 1,5 roku. Obecnie, według prezesa, ZUS na wszystkie informatyczne modernizacje wydaje około 80 - 90 mln zł. Obsługa wypłaty emerytur kapitałowych, jak twierdzi Zbigniew Derdziuk, będzie jednak tańsza.

Prezes ZUS podkreśla, że przygotowanie do wypłat emerytur kapitałowych odbędzie się bez zwiększania zatrudnienia w instytucji. Zbigniew Derdziuk zastrzega jednak, że więcej pracowników zakładu zostanie skierowanych do centrów obsługi telefonicznej, gdzie może zadzwonić każdy Polak.

Jednym z ważnych elementów zmian jest przygotowanie do przyjęcia deklaracji od tych, którzy zdecydują się na dalsze przekazywanie części składek do OFE. Wiceprezes ZUS Dariusz Śpiewak wyjaśnia, że najłatwiej będzie to zrobić za pośrednictwem internetu. Już teraz zakład uruchomił platformę usług elektronicznych (pue.zus.pl), za pomocą której w przyszłości będzie można złożyć deklarację.

Urzędnicy ZUS-u przypominają, że od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. będzie można złożyć oświadczenie o przekazywaniu składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Podobne deklaracje będzie można złożyć także w 2016 roku, a następnie co cztery lata.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Razem | Krystyna | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »