Ile kosztuje dowód osobisty? Bez tych rzeczy nie wyrobisz dokumentu

Dowód osobisty to podstawowy dokument potwierdzający tożsamość w Polsce, ale z którym swobodnie można podróżować również za granicą po większości europejskich krajów. Dokument ten pozwala zweryfikować, czy legitymująca się nim osoba jest obywatelem Polski. Bez niego niemal niemożliwe jest załatwienie większości spraw w urzędach państwowych.

Czy wszyscy mają obowiązek posiadać dowód osobisty?

Dowodem osobistym powinien legitymować się każdy obywatel Polski, który ukończył 18 lat. O wydanie tego dokumentu należy ubiegać się bezzwłocznie po osiągnięciu pełnoletności.

Co ważne, osoby małoletnie również mogą legitymować się dowodem osobistym, ale o wydanie takiego dokumentu zawsze muszą wystąpić rodzice albo opiekunowie prawni. Dowód osobisty dla kilku lub kilkunastolatka wyrabiany jest zazwyczaj jako alternatywa dla paszportu, przed wyjazdem do krajów Unii Europejskiej.

Dowód osobisty a jego ważność

Dowód osobisty jest ważny pełną dekadę w przypadku dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Jeśli dowód został wyrobiony małemu dziecku poniżej 12 roku życia, należy liczyć się z tym, że będzie ważny wyłącznie 5 lat.

Nie ma potrzeby wymiany dokumentu, jeśli zmieniło się miejsce zamieszkania lub zameldowania, albo zmianie uległa nazwa jednostki, która wydała dowód. Wymiany dowodu należy za to dokonać po zmianie danych osobowych, np. nazwiska, a wniosek o wydanie nowego dowodu najlepiej złożyć jeszcze przed upływem terminu ważności poprzedniego dokumentu.

Reklama

Wyrobienie dowodu osobistego: dokumenty i koszty

Wniosek o dowód osobisty składa się w urzędzie. Nie ma możliwości złożenia wniosku przez internet.

Do wniosku załącza się jedno aktualne zdjęcie dowodowe, którego wymiary wynoszą 35 na 45 mm. Nie może być to zdjęcie starsze niż 6 miesięcy.

Status wniosku można sprawdzać przez swoje konto ePUAP. Wyrobienie nowego dowodu osobistego trwa maksymalnie 30 dni. Należy odebrać go osobiście z placówki, w której składało się wniosek.

Dowody osobiste wydawane są bezpłatnie: jedynym kosztem jest opłata za wykonanie zdjęć (ok. 30-45 złotych, w zależności od zakładu fotograficznego).

Dodatkowymi dokumentami, które będą potrzebne przy wyrabianiu dowodu osobistego może być akt ślubu (jeśli nowy dowód wyrabiany jest ze względu na zmianę nazwiska) lub poświadczenie założenia sprawy na policji, jeśli dotychczasowy dowód uległ kradzieży.

Co zrobić, gdy stracę dowód osobisty?

Gdy dowód osobisty ulegnie zagubieniu lub kradzieży, należy niezwłocznie go zastrzec, np. na infolinii swojego banku. Wszystkie banki i instytucje korzystają z Centralnej Bazy Danych, dlatego poinformowanie jednego podmiotu automatycznie sprawi, że pozostałe będą mieć wgląd w tę informację.

Zastrzeżenie dowodu osobistego w razie jego zagubienia jest ważne, aby nikt niepowołany nie wykorzystał dokumentu do np. wzięcia kredytu na jego prawowitego właściciela. W przypadku podejrzenia kradzieży dowodu, należy sprawę zgłosić na policję.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód osobisty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »