Ile kosztuje prawo jazdy? Kurs to jedno, a egzaminy to kolejny wydatek

Jeszcze w 2018 roku kurs na prawo jazdy kosztował około 1500 zł. Obecnie zapłacimy za niego nawet dwa razy więcej. Tak drastyczny wzrost cen nie spowodował jednak spadku zainteresowania udziałem w kursach. Ile kosztuje kurs na prawo jazdy w 2023 roku i co wchodzi w jego zakres?

Od czego zależy cena kursu na prawo jazdy?

Cena za kurs prawa jazdy może różnić się od siebie w zależności od konkretnej szkoły jazdy, jej lokalizacji oraz doświadczenia instruktorów. W większych miastach naturalnie za kurs zapłacimy więcej, niż w mniejszych miejscowościach.

Wpływ na cenę może mieć także rodzaj wybranego pakietu, ponieważ obecnie wiele szkół za dodatkową opłatą oferuje wiele udogodnień, jak np. możliwość odbywania kursu w weekendy, czy też udział w ekspresowym kursie, który możemy skończyć przykładowo w 30 dni.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. B w 2023?

Kurs na prawo jazdy kategorii B w Warszawie kosztuje około 2600-3600 zł w zależności od danej szkoły. W Katowicach ceny są podobne, bo za kurs zapłacimy od 2700 do 3500 zł. W Krakowie za kat. B również zapłacimy mniej więcej 3000-3200 zł.

Reklama

Do ceny kursu dodatkowo trzeba doliczyć koszt badania lekarskiego i wydania zaświadczenia potwierdzającego zdolność do kierowania pojazdem w wysokości 200 zł.

Co wchodzi w zakres kursu na samochód?

Szkoły jazdy obecnie oferują różne pakiety kursów: podstawowe i bardziej rozbudowane. W zakres podstawowego pakietu na prawo jazdy najczęściej wchodzą wykłady (w formie stacjonarnej lub online), pomoce dydaktyczne oraz 30 godz. praktycznych jazd.

W bardziej rozbudowanych pakietach możemy natomiast znaleźć np. 2 godziny dodatkowych jazd doszkalających, szkolenie z wykorzystaniem płyty poślizgowej, ćwiczenia na symulatorach, czy nawet coaching, który ma za zadanie mentalnie przygotować przyszłego kierowcę do egzaminu. Za tak rozbudowany pakiet w Warszawie zapłacimy nawet 6400 zł.

Dodatkowym udogodnieniem oferowanym przez większość szkół jazdy jest także możliwość szybszego zrobienia kursu. Jeżeli chcemy wykonać cały kurs np. w 30 dni, wówczas do ceny kursu będziemy musieli dopłacić od 200 do nawet 600 zł.

Cena egzaminu na prawo jazdy kat. B

Do kosztów kursu trzeba dodatkowo doliczyć opłaty na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, które ponosimy za każde podejście. Cena za egzamin teoretyczny na kategorię B w 2023 roku wynosi 50 zł, za egzamin praktyczny zaś 200 zł.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. A w 2023?

Kurs na prawo jazdy kat. A w Warszawie kosztuje około 2000-2500 zł. Podobne ceny są w Katowicach i w Krakowie. Do ceny kursu, tak samo jak w przypadku kursu na prawo jazdy kat. B, musimy doliczyć koszt badania lekarskiego i wydania zaświadczenia przez lekarza (200 zł).

Ponadto do jazd na motocyklu trzeba mieć odpowiedni strój, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami zakupu butów na płaskiej podeszwie, spodni z długimi nogawkami, zapinanej kurtki z długimi rękawami, kominiarki oraz rękawic zakrywających palce.

Co wchodzi w zakres kursu na prawo jazdy kat. A?

W zakres podstawowego kursu na motocykl wchodzą materiały do nauki na egzamin teoretyczny, 20 godzin praktycznych jazd oraz egzamin wewnętrzny. Jeśli chcemy zrobić kurs szybciej, możemy wykupić ekspresowy pakiet, którego koszt to dodatkowe 500-1000 zł.

Cena egzaminu na prawo jazdy kat. A

Cena egzaminu na prawo jazdy kat. A jest taka sama jak na kategorię B i ponosimy ją przy każdym egzaminie. Za egzamin teoretyczny zapłacimy 50 zł, za praktyczny natomiast 200 zł.

Opłata za wydanie prawa jazdy

Do w/w opłat, po zdanym egzaminie, kandydat na kierowcę musi dodatkowo liczyć się z opłatą za wydanie dokumentu prawa jazdy. Taka opłata jest stała i wynosi 100 zł oraz 50 groszy. Z kolei za wydanie prawa jazdy międzynarodowego zapłacimy dodatkowo 35 zł.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | kurs na prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »