Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Szkolenie i egzamin podobne jak w aucie

Prawo jazdy na motocykl jest znacznie tańsze niż na samochód. Swoje trzeba jednak zapłacić, a że ceny usług rosły w ostatnim czasie w każdym sektorze, również w tym kandydatów czeka cenowy szok. W zależności od lokalizacji koszt może różnić się nawet o kilkaset złotych. Szkolenie i egzamin są jednak podobne do tych przy kategorii B (na auto osobowe). Sprawdzamy, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl oraz co zrobić, by legalnie poruszać się jednośladem po drogach publicznych.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Cena za kurs prawa jazdy na motocykl będzie różna w zależności od miejsca, szkoły jazdy oraz doświadczenia samych instruktorów. Najwięcej za prawo jazdy płaci się w dużych miastach. Dodatkowo cenę determinuje czas. W przypadku ekspresowego kursu na prawo jazdy trzeba zapłacić znacznie więcej, podobnie jak za te weekendowe. Na koszt prawa jazdy na motor wpływa również kategoria, których są cztery:

Reklama
  • AM - motorower, czterokołowiec lekki oraz zespół pojazdów, czyli pojazdy połączone z przyczepą;
  • A1 - motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg, motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW, pojazdy z kategorii AM, a także zespół pojazdów, czyli pojazdy połączone z przyczepą;
  • A2 - motocykl o mocy do 35 kW oraz stosunku mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg z zastrzeżeniem, że nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla;
  • A - uprawnia do prowadzenia każdego motocykla.

W przypadku prawa jazdy na motocykl nie wystarczy mieć ukończone 18 lat, tak jest w przypadku kat. B. Jeśli chcemy zdawać od razu na kategorię A musimy mieć ukończone 24 lata. Jest jednak droga, by zrobić to wcześniej, ale do tego trzeba mieć uprawnienia kategorii A2, przynajmniej od 2 lat. Kategorię A2 można robić już od 18 roku życia. To oznacza, że uprawnienia na kategorię A możemy uzyskać najwcześniej w wieku 20 lat.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Ceny samego kursu zaczynają się od 1700 zł. To w mniejszych miejscowościach, ponieważ w dużych miastach za możliwość zdobycia uprawnień kat. A trzeba zapłacić znacznie więcej. W dużych miastach to wydatek od 2200 do 2500 zł. Najwięcej za kurs przyjdzie zapłacić mieszkańcom Warszawy czy Wrocławia.

Prawo jazdy na motor: ile kosztuje egzamin? Pozostałe koszty

Cena kursu to jedna składowa kosztów uzyskania prawa jazdy. Do tego należy doliczyć przede wszystkim egzamin. Ten składa się z części teoretycznej i praktycznej. Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy na motocykl? Górne granice ośrodkom ruchu drogowego są narzucone i obecnie cena egzaminu wynosi 30 zł za teoretyczny i 180 zł za praktyczny.

Do kosztów kursu i egzaminów należy doliczyć także badania lekarskie, które przyszły kierowca jednośladu musi posiadać. To oznacza konieczność wydania dodatkowych ok. 200 zł. Do tego dochodzi obowiązek przedłożenia swojego zdjęcia, zwykle o wymiarach 35x45 mm. Koszt jego zrobienia u fotografa i wydruku to ok. 20 zł. 

Jeżeli kandydat na kierowcę potrzebuje podszkolić praktyczne umiejętności przed egzaminem, to każda dodatkowo wykupiona godzina jazdy to ok. 80 zł. To oznacza, że w dużych miastach wszystkie wydatki, które musimy ponieść, by uzyskać prawo jazdy na motocykl, mogą sięgnąć nawet 3000 zł.

Przeczytaj równieżIle kosztuje przerejestrowanie auta? Wszystko zależy od tablic rejestracyjnych

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy na motor?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy trwa maksymalnie 25 minut. Do tego przystępuje się w Wojewódzkim  Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Zanim kandydat wsiądzie na motocykl, musi najpierw odpowiedź na 20 pytań "tak" lub "nie" oraz na 12 pytań z odpowiedziami A, B, C. Egzamin na prawo jazdy zostanie zaliczony po uzyskaniu 68 punktów.

Egzamin w części praktycznej to łącznie 30 minut jazdy z egzaminatorem. Podczas egzaminu praktycznego zdający będzie musiał m.in. sprawdzić stan techniczny motocykla, wykonać szybki i wolny slalom, omijać przeszkody czy hamować awaryjnie. Podczas jazdy w ruchu ulicznym egzaminator jedzie bezpośrednio za starającym się o prawo jazdy i wydaje polecenia przez interkom. Egzaminator sprawdza znajomość zasad bezpieczeństwa, umiejętność prowadzenia pojazdu oraz wykonywania manewrów motocyklem.

Przystąpienie do egzaminów nie jest możliwe bez zaliczenia wspomnianego wcześniej kursu. Obejmuje on 30 godzin zajęć teoretycznych, często prowadzonych zdalnie. Część praktyczna to 20 godzin jazd z instruktorem. 

Przeczytaj również:

Samochody w 2024 r. będą droższe. Dlaczego ceny aut rosną?

Auta elektryczne "made in China" początkiem handlowej wojny? KE oskarża Pekin

Motocykle 125 dla wysokich. Na nich nie będziesz wyglądał jak na motorynce

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | motoryzacja | WORD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »