Ile urząd skarbowy może zabrać z konta? Nie wyczyści go do zera
Niepłacenie podatku to budowanie zadłużenia względem urzędu skarbowego. Kiedy dług się skumuluje, US może zająć nasze konto bankowe. Dzieje się tak wtedy, kiedy przeciwko dłużnikowi wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne. Ile urząd skarbowy może zabrać z konta? Czy jest jakaś kwota, którą musi nam zostawić? Wyjaśniamy.
Urząd skarbowy może zająć konto swoich dłużników lub je zablokować. To sposób na odzyskanie zadłużenia względem urzędu, czyli zaległych podatków. W tym celu urząd może zająć nie tylko środki, które mamy na koncie lub na lokatach, ale również te, które w przyszłości wpłyną na konto dłużnika.
Zgodnie z prawem organ egzekucyjny, czyli w tym wypadku urząd skarbowy nie może zająć więcej niż wynosi wysokość zadłużenia. Reguluje to ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (PEA). W jej świetle organ egzekucyjny ma prawo zająć środki odpowiadające zadłużeniu, odsetkom oraz kosztom postępowania egzekucyjnego. Tu jednak na drodze całkowitej egzekucji staje prawo bankowe.
Nawet w przypadku największego długu wobec urzędu skarbowego, ustawodawca zabezpiecza w nim minimalne potrzeby dłużnika. Mówi o tym art. 54, ust. 1 ustawy Prawo Bankowe.
Oznacza to, że co miesiąc organ egzekucyjny musi zostawić na koncie dłużnika 75% minimalnej krajowej. Ponieważ obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 4242 zł, to kwota wolna od zajęcia przez urząd skarbowy wynosi 3 181,50 zł. Jeśli konto bankowe należy do dwóch osób, kwota ta się nie zwiększa.
Urząd skarbowy ma prawo zająć środki na koncie dłużnika w momencie, kiedy trwa już postępowanie egzekucyjne. Wcześniej poinformuje go o zadłużeniu i ponagli do zapłaty. Wtedy warto podjąć z urzędem rozmowy i rozłożyć dług na raty lub go odroczyć. To częste postępowanie, na które US patrzy dość przychylnie. W tej sprawie należy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie i poczekać na jego akceptację.
Jeśli dług mimo ugody nie będzie spłacany, urząd rozpocznie postępowanie egzekucyjne. Organem egzekucyjnym jest wtedy Naczelnik Urzędu Skarbowego. To on zawiadamia bank o zajęciu konta dłużnika, o czym nie musi informować zainteresowanego. Bank ma obowiązek wstrzymać wypłaty z konta wierzyciela do czasu spłacenia przez niego wszystkich wierzytelności, wraz z odsetkami i kosztami postępowania egzekucyjnego.
Źródło: ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawa prawo bankowe