Reklama

Inflacja wzrosła i znów pożera zyski z lokat

Od grudnia do lutego inflacja spowolniła, dzięki czemu oszczędzanie na lokatach bankowych ponownie zaczęło się opłacać. Niestety nie trwało to długo. GUS podał, że wstępny szacunek inflacji w marcu to 1,7 proc. Z wyliczeń Expandera wynika, że jeśli taka wartość się potwierdzi, to lokaty bankowe znów staną się nieopłacalne. Żeby pokonać inflację na poziomie 1,7 proc., oprocentowanie lokaty musi być wyższe niż 2,1 proc. Średnio wynosi natomiast 1,73 proc.

Niestety realna opłacalność lokat w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej pozostanie ujemna. Według NBP inflacja w tym roku ma wynieść 1,7 proc., a więc dokładnie tyle co w marcu. Poza tym spada oprocentowanie oferowane przez banki. Jeszcze w grudniu było to średnio 1,83 proc., a lutym spadło już do 1,73 proc. W kolejnych miesiącach może dalej spadać w okolice 1,5 proc.

Reklama

Spadek to głównie efekt powrotu do normy stawek oferowanych przez Getin Bank i Idea Bank. Pod koniec ubiegłego roku musiały one ratować się dużymi podwyżkami, gdyż klienci masowo wypłacali z nich oszczędności. Obecnie jednak sytuacja wróciła do normy i stawki z miesiąca na miesiąc spadają.

W przyszłym roku bez szans na realne zyski

Inflacja ma niestety rosnąć. Według NBP w tym roku ma wynieść 1,7 proc., a 2020 r. ma przyspieszyć do 2,7 proc. Żeby choćby utrzymać realną wartość swoich oszczędności, oprocentowanie lokaty w tym roku nie powinno być niższe niż 2,1 proc. Takie oferty można znaleźć w niektórych bankach.

Zdecydowanie trudniej będzie w przyszłym roku. Po uwzględnieniu inflacji na poziomie 2,7 proc. i podatku od odsetek realne zyski zapewni nam dopiero oprocentowanie wyższe niż 3,33 proc. Takich ofert już raczej nie znajdziemy, nie licząc krótkoterminowych lokat dla nowych klientów.

Jak to policzyliśmy?

Do wyliczenia realnego zysku trzeba uwzględnić dwa elementy. Po pierwsze fakt, że odsetki od lokat są pomniejszane o podatek. W rzeczywistości lokata z oprocentowaniem np. 2 proc. daje nam odsetki wynoszące 1,62 proc. Dla przykładu, wpłacając 10 000 zł na roczną lokatę z oprocentowaniem 2 proc., nie dostaniemy 200 zł, a jedynie 162 zł odsetek. Drugi element to wzrost cen, który następuje w czasie trwania lokaty.

Jeśli początkowo mamy 10 000 zł, a po roku 10 162 zł, to teoretycznie jesteśmy bogatsi. Pytanie jednak, czy za te 10 162 zł można kupić więcej towarów niż można było kupić za 10 000 zł w momencie zakładania lokaty. Jeśli można kupić więcej, to znaczy, że lokata dała realny zysk. Jeśli natomiast mamy większą kwotę, ale możemy za nić kupić mniej towarów, to w ujęciu realnym ponieśliśmy stratę.

Z taką sytuacją mamy właśnie teraz do czynienia. Kwoty wypłacane z kończących się lokat są wyższe niż te, które były wpłacane, ale można za nie kupić mniej. Trzeba jednak dodać, że jeśli pieniądze nie zostaną ulokowane na lokacie, lecz będą np. trzymane w gotówce lub na nieoprocentowanym rachunku, to strata realna będzie jeszcze większa.

Jarosław Sadowski

Polecamy: PIT 2018

Dowiedz się więcej na temat: inflacja | lokaty | oszczędzanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »