Inwestuj z najlepszymi - ranking rachunków maklerskich
Akcje, obligacje, indeksy - te wszystkie pojęcia doskonale znają osoby zainteresowane rynkiem kapitałowym. Jednak ich znajomość to dopiero początek drogi do skutecznego obracania instrumentami rynku kapitałowego. Przede wszystkim inwestorowi potrzebne jest odpowiednie narzędzie "pracy", czyli rachunek maklerski. Gdzie znaleźć najlepszy taki produkt?
Analitycy Comperia.pl przedstawili najnowszy ranking kont maklerskich. Pomnażanie pieniędzy na giełdzie papierów wartościowych wymaga od klienta posiadania nie tylko odpowiednich predyspozycji, ale także gruntownej wiedzy ekonomicznej. Dlatego przed rozpoczęciem przygody z "parkietem" warto najpierw poświęcić swój czas na zdobycie jak największej ilości informacji dotyczących tego obszaru świata finansów.
Pierwszym i najważniejszym krokiem dla osoby, która zamierza zostać aktywnym uczestnikiem rynku giełdowego jest otwarcie rachunku maklerskiego. Porównywarka finansowa Comperia.pl przygotowała ranking kont maklerskich skierowanych do osób, które dopiero zamierzają rozpocząć inwestowanie. Planowana wysokość aktywów zgromadzonych na rachunku nie powinna przekroczyć 50 tys. złotych, a minimalna wartość zrealizowanego zlecenia to 5 tys. złotych.
Comperia.pl wysłała zapytanie do wszystkich banków działających na terenie naszego kraju odnośnie udostępniania przez nie rachunków maklerskich. Odpowiedzi spłynęły z 24 instytucji, z tymże 10 z nich nie posiada biura maklerskiego w swoich strukturach. W związku z powyższym w naszym rankingu ujęto 14 podmiotów.
- koszt prowadzenia rachunku w bieżącym roku kalendarzowym,
- wysokość prowizji za realizację transakcji online na rynku akcji,
- wysokość prowizji za realizację transakcji online na rynku obligacji,
- użyteczność danego rachunku, czyli czy jest on zintegrowany z kontem bankowym, jego oprocentowanie, odroczony termin płatności, możliwość założenia IKE, zlecenia DDM, uczestnictwo w ofertach pierwotnych, transakcje na rynkach zagranicznych, dostęp do notowań w czasie rzeczywistym (dostęp do notowań mobilnych dodatkowo punktowany), narzędzia analizy technicznej, dostęp do analiz przygotowywanych przez pracowników biura maklerskiego, dostępność do serwisów informacyjnych (PAP, Reuters, Bloomberg itp.), a także możliwość korzystania z materiałów edukacyjnych.
Za każdy parametr wpływający na użyteczność rachunku przyznawano 1 punkt, czyli maksymalnie dane biuro mogło uzyskać 13 punktów w tym aspekcie.
Ponadto każdy rachunek mógł zdobyć jeszcze 6 punktów - dwa za brak opłaty naliczanej za prowadzenie rachunku, dwa za brak prowizji pobieranej za realizację zleceń na rynku akcji i dwa za brak prowizji za realizację zlecenia na rynku obligacji.
W przypadku prowizji owe 2 punkty zostały rozdzielone w sposób następujący: biuro z najniższą wartością prowizji otrzymywało 2 pkt., a z najwyższą 0 pkt. Dla rachunków znajdujących się w środku stawki punkty zostały rozdzielone adekwatnie do zajętego przez nie miejsca. Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia przez dane biuro maklerskie wyniosła 19 punktów.
Zwycięzcą zestawienia został rachunek maklerski oferowany przez BM Deutsche Banku, uzyskując 15,5 pkt. na 19 możliwych. Oferta tej instytucji cechuje się stosunkowo dużą funkcjonalnością oraz wyjątkowo atrakcyjnymi stawkami prowizji. W przypadku akcji opłata stosowana przez tę instytucję jest obecnie najniższą wartością na rynku, a w przypadku obligacji plasuje się tuż za propozycją DM Pekao, który zajął drugie miejsce w zestawieniu, zdobywając 14,8 pkt. Tuż przed nim, czyli na drugiej pozycji znalazł się rachunek maklerski oferowany przez DM Banku Ochrony Środowiska zdobywca 15,4 punktu.
Autor: Jacek Kasperczyk, analityk Comperia.pl