Jak dostać zasiłek dla bezrobotnych? Uwaga na wyjątki i poprzednie umowy

To, w jaki sposób zostanie rozwiązana umowa o pracę, ma wpływ na to, kiedy pracownik otrzyma zasiłek dla bezrobotnych. Kiedy poczekasz na swoje świadczenie, a kiedy otrzymasz je od razu?

Sposób rozwiązania umowy a zasiłek

Gdy urząd pracy przyznaje prawo do zasiłku, sprawdza, czy bezrobotnemu przysługuje świadczenie i w jaki sposób została rozwiązana umowa o pracę.

Jeżeli pracownik wypowiada umowę samodzielnie, albo rozwiązuje ją z pracodawcą na mocy porozumienia stron, prawo do otrzymania świadczenia uzyska dopiero po 90 dniach od daty rejestracji w urzędzie pracy.

Co więcej, wypłata świadczenia ulegnie skróceniu o te 90 dni.

Jeśli pracownik został zwolniony dyscyplinarnie, na otrzymanie prawa do świadczenia będzie oczekiwał 180 dni, ale może ostatecznie nie uzyskać decyzji o przyznaniu zasiłku.

Od razu na otrzymanie pozytywnej decyzji dotyczącej świadczenia mogą liczyć osoby, którym pracodawca wypowiedział umowę albo jej nie przedłużył, a umowa zakończyła się w terminie, jaki został w niej zapisany.

Reklama

Uwaga na poprzednie umowy

Warto wiedzieć, że urząd pracy sprawdza nie tylko, w jaki sposób została zakończona współpraca z ostatnim pracodawcą, ale niekiedy również i z poprzednimi. W tym celu urzędnicy analizują okres 6 miesięcy wstecz, przed datą rejestracji do urzędu.

Jeżeli, przykładowo, w okresie tych 6 miesięcy zgłaszający się do rejestracji bezrobotny rozwiązał dwie umowy, na termin przyznania mu zasiłku wpłyną obie. Jeśli nawet tylko jedna z nich została rozwiązana z inicjatywy pracownika albo na podstawie porozumienia obu stron, to opóźni to termin przyznania świadczenia.

Dlatego nie warto zawierać krótkoterminowej umowy tylko po to, aby po jej samoistnym wygaśnięciu udać się do urzędu pracy po zasiłek: nie zostanie on przyznany od razu, jeśli jeszcze wcześniejsza umowa zakończyła się za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem ze strony pracownika.

Zasiłek zaraz po porozumieniu stron - wyjątki

Jeśli porozumienie stron nastąpiło ze względu na ogłoszenie upadłości zakładu pracy, zmniejszania zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy czy likwidacji firmy, zasiłek przysługuje pracownikowi od razu od rejestracji w urzędzie pracy.

Co ciekawe, również rozwiązanie umowy za porozumieniem stron ze względu na zmianę miejsca zamieszkania skutkuje przyznaniem zasiłku natychmiastowo po rejestracji.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest zależna od stażu pracy. Od 1 czerwca 2024 roku, w przypadku okresu zatrudnienia krótszego niż 5 lat, przez pierwsze 90 dni bezrobotny otrzyma 1209,94 zł netto, a w pozostałym przysługującym mu okresie - 950,22 zł netto.

Przy stażu pracy w przedziale 5-20 lat pierwsze 90 dni to wypłata w wysokości 1512,42 zł netto, a po tym czasie 1187,73 zł netto.

Staż pracy dłuższy niż 20 lat upoważnia do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 1814,90 zł netto za pierwsze 90 dni świadczenia, a następnie 1425,33 zł netto.

Podsumowując, warto dokładnie rozważyć sposób, w jaki rozstajemy się z pracodawcą, jeśli zależy nam na otrzymaniu świadczenia dla bezrobotnych z urzędu pracy. Jednak warto również wziąć pod uwagę inne czynniki, które mogą okazać się ważniejsze, jak np. długość okresu wypowiedzenia.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezrobotny | zasiłek dla bezrobotnych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »