Jak odłożyć pieniądze i jechać na upragnione wakacje?

Każdy z nas nie raz zastanawiał się, jak odłożyć pieniądze na wymarzone wakacje nie korzystając ze wsparcia finansowego, jak np. kredyt gotówkowy. Cykliczne i sumienne odkładanie pieniędzy naprawdę nie jest trudne - wystarczy systematyczność, a pieniądze same będą na siebie "zarabiały". Rynek finansowy oferuje nam wachlarz produktów oszczędnościowych - dostępne są rachunki bankowe, lokaty i fundusze inwestycyjne.

Co będzie dla nas lepsze? Co wybrać nie znając rynku finansowego ani produktów oferowanych przez instytucje finansowe?

Statystyki pokazują, że nie oszczędzamy regularnie - obecnie jest to jedynie ok. 8% Polaków. Wpływ na taki wynik na pewno mają niskie stopy procentowe oferowane przez instytucje finansowe dostępne na polskim rynku. Lepiej jednak regularnie odkładać pieniądze i mieć przygotowaną odpowiednią kwotę do wykorzystania w przysłowiowej "czarnej godzinie".

Przykładowo - średnia kwota wydawana na wakacje to blisko 4 000 zł. Planując wakacje z dwunastomiesięcznym wyprzedzeniem, musimy odkładać 335 zł miesięcznie na rachunek oszczędnościowy - zakładamy 1,5% w skali roku. Po dwunastu miesiącach uzbieramy 4047.75 zł, a dzięki temu "zarobiliśmy" blisko 28 zł. Efekt procentu składowego nie wygląda w tym przypadku imponująco, ponieważ jest to krótki okres i niskie oprocentowanie. Gdybyśmy jednak chcieli wziąć np. pożyczkę na takie wakacje, to po roku, koszt odsetkowy wyniesie blisko 470 zł.

Reklama

Wszystko zależy od tego ile chcemy odłożyć pieniędzy i w jakim okresie chcemy rozłożyć naszą inwestycję. Każdy z nas ma inne potrzeby i możliwości odkładania wolnych środków na koncie bankowym. Jeśli chcemy być systematyczni i odkładać kwotę co miesiąc, mamy dwie możliwości - konto oszczędnościowe lub fundusz rynku pieniężnego. Lokata bankowa nie będzie w tym przypadku dobrą decyzją - chyba, że będziemy kontrolować jej zakończenie lub założymy lokatę tylko na miesiąc. Będzie to jednak niskie oprocentowanie - 1,8% w skali roku.

Przykładowo - coraz częściej Klienci decydują się na inwestycję w fundusz rynku pieniężnego.

Są to bezpieczne i krótkoterminowe papiery wartościowe - bony skarbowe, obligacje czy bony komercyjne. To jedne z najbardziej bezpiecznych funduszy inwestycyjnych i są idealną alternatywą dla rachunków oszczędnościowych oraz lokat bankowych. Formalności nie są złożone, a na funduszu możemy zarobić znacznie więcej niż na rachunku oszczędnościowym - fundusz ma większy potencjał zysku i co ważne nie ponosimy żadnych kosztów wstępnych.

Pamiętajmy, że zarówno rachunek oszczędnościowy, jak i fundusz, są elastyczne - możemy wpłacać i wypłacać pieniądze kiedy tylko chcemy. Jeśli zmienią się plany Klienta, zebraną kwotę może przeznaczyć na zupełnie coś innego niż wymarzone wcześniej wakacje. Przytaczając kilka możliwości regularnego oszczędzania, pokazuję, że nie jest to trudne.

Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów - już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.

Łukasz Kurek, ekspert Open Finance SA

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: odłożenie | odkładanie pieniędzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »