Jak świętować Dzień Seniora?

Obecnie w Polsce żyje ponad 7 mln osób powyżej 60. roku życia. A według prognoz demograficznych, będzie ich coraz więcej. Niemal połowa seniorów (44 proc.) przyznaje, że nie zawsze wystarczy im pieniędzy do końca miesiąca, a 14 proc. często zdarzają się problemy z dopięciem domowego budżetu. Dzień Seniora to dobry moment, aby przyjrzeć się, jak żyją bliskie nam osoby starsze i w jaki sposób możemy je wesprzeć.

Obchodzony 20 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora (a 20 października - Europejski Dzień Seniora) to moment, kiedy sporo mówi się o starszym pokoleniu. Seniorzy potrzebują wsparcia w wielu obszarach życia - począwszy od pomocy fizycznej, np. w noszeniu ciężkich rzeczy, jak zakupy czy opał, poprzez wsparcie organizacyjne, jak porządki, dojazdy np. do lekarza, po wsparcie emocjonalne.

Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK, również aspekty finansowe są ważnym obszarem, w którym osoby starsze potrzebują uwagi najbliższych i często pomocy nie tylko pieniężnej, ale przede wszystkim edukacyjnej.

Reklama

Senior nie dba o swój budżet

Według TNS Polska, aż 33 proc. Polaków uważa, że seniorzy potrzebują edukacji finansowej, by lepiej poruszać się w świecie finansów i mądrze nimi zarządzać. Osoby starsze nie mają w zwyczaju prowadzenia domowego budżetu oraz kontrolowania wydatków.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Blisko połowa badanych (46 proc.) przyznała, że nie prowadzi jakichkolwiek zapisów oraz nie kontroluje stanu swoich pieniędzy. Dlatego warto nauczyć starszych rodziców i dziadków, jak planować budżet. Przydatne będą do tego arkusze kalkulacyjne, np. Excel, lub gotowe planery. Wystarczające mogą być też zwykły notatnik i długopis.

Senior chętnie bierze pożyczki

Jak się okazuje, seniorzy dość chętnie korzystają z różnych form kredytowania. Aż 43 proc. badanych w ciągu 5 ostatnich lat pożyczało pieniądze - 28 proc. zaciągnęło kredyt, natomiast 31 proc. zdecydowało się na zakup na raty.

Warto przyjrzeć się kredytom i pożyczkom, po które sięgają nasi najbliżsi seniorzy. Niestety dość często padają oni ofiarą "małego druku" lub kuszących reklam, które tuszują wszelkie pułapki produktów finansowych. Zachęcajmy więc osoby starsze do konsultowania z kimś z rodziny takich decyzji finansowych i pomóżmy im wybrać najlepsze rozwiązanie.

Zadłużenie seniorów

Interesujące dane zawiera także Raport Windykacja, przygotowany przez firmę KRUK za 2013 r. Wynika z niego, że spośród wszystkich zadłużonych Polaków aż 13 proc. to osoby po 60. roku życia. Dlatego istotne jest, aby przyjrzeć się sytuacji finansowej najbliższych starszych osób. Badanie pokazuje, że niechętnie dzielą się one swoimi kłopotami i często nie przyznają się do swoich problemów. Jednak konsekwencje takiej postawy mogą być zgubne, w dłuższej perspektywie także dla najbliższych. Dlatego warto przypominać osobom starszym, że nie muszą same borykać się ze swoimi trudnościami finansowymi. A jak można im pomóc, gdy już popadną w zadłużenie?

- Przede wszystkim konieczna jest rozmowa, wspólna analiza zaległości i wydatków oraz uporządkowanie spraw finansowych - mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK.

- Wytłumaczmy, że warto jak najszybciej działać w sprawie swojego długu, żeby się nie pogłębiał. Pomóżmy skontaktować się z bankiem lub firmą, która obsługuje to zadłużenie. Dzięki temu będzie można ustalić możliwości spłaty. Warto także zwrócić uwagę na ulgi i promocje dla seniorów, które mogą zmniejszyć comiesięczne wydatki, np. kupowanie zamienników leków lub listków zamiast całych opakowań, zakładanie kart lojalnościowych do sklepów i aptek, a także kart seniora, które uprawniają do zniżek. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na spłatę zadłużenia.

Co ciekawe, według wyników badania "Polacy o zadłużeniu", na pytanie, dlaczego warto spłacać długi, osoby powyżej 60. roku życia częściej niż inni badani wskazywali na chęć bycia uczciwym (54 proc. wobec 47 proc. dla ogółu).

Taka postawa świadczy o rzetelności tej grupy i jej odpowiedzialności społecznej. Natomiast, to czego często seniorom brak, to (tylko i aż) wiedzy, jak poruszać się po współczesnym świecie finansów i umiejętności korzystania z całego wachlarza usług z odroczonym terminem płatności.

Gdzie szukać wsparcia?

Aby wesprzeć edukację osób starszych w zakresie finansów, warto sięgnąć do portali skierowanych do seniorów. Można na nich znaleźć wiele cennych informacji i rad.

Ponadto dobrze również sprawdzić, jakie formy aktywizacji seniorów oferuje dane miasto - wsparciem mogą okazać się warsztaty, szkolenia, kursy, czy Uniwersytety III Wieku, gdzie realizowany jest m.in. program dotyczący finansów. Takie inicjatywy na poziomie lokalnym pomagają seniorom nie tylko radzić sobie w świecie finansów, lecz także ogólnie wciąż się rozwijać i cieszyć się życiem.

Dowiedz się więcej na temat: Zadłużenie | seniorzy | finanse | życia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »