Jak uzyskać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest poświadczeniem naszej stabilności finansowej. Dokument ten bywa przydatny w różnych sytuacjach życiowych, na przykład gdy staramy się o kredyt w banku albo miejsce w placówce opiekuńczo–wychowawczej dla dziecka. Wyjaśniamy więc, jak uzyskać zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu oraz podpowiadamy, jak go prawidłowo wypełnić.
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach to dokument, który przez część Polaków błędnie utożsamiany jest ze świadectwem pracy. Pracownicy muszą jednak pamiętać, że są to dwa odrębnie pisma.
- Pierwsze pracodawca wystawia nam w chwili ustania stosunku pracy, a o drugie możemy go poprosić właściwie w dowolnym czasie.
- Prawo stanowi, że możemy zostać zobowiązani, aby dostarczyć zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu przez sąd, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub instytucję finansową i za brak takiego poświadczenia grozi nam grzywna.
- Przedstawiamy więc wzór dokumentów, aby określić, co zawiera zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach oraz podpowiadamy, jak prawidłowo wypełnić zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach każdorazowo powinno zostać wystawione przez naszego pracodawcę i opieczętowane tak, aby instytucja, która wymaga dokumentów, nie miała żadnych wątpliwości co do ich autentyczności.
Aby otrzymać takie poświadczenie, musimy udać się do działu kadr. O zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu możemy również poprosić bezpośrednio właściciela firmy lub osobę przez niego uprawnioną, jeśli np. jesteśmy zatrudnieni w niewielkiej, rodzinnej firmie.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeksu pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141) nie wymusza co prawda na podmiocie zatrudniającym konieczności jego wydania, jednak szef powinien zrobić to z uwagi na obowiązek dbania o dobro pracownika.
Ustawa o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 1998 Nr 162, poz. 1118) zobowiązuje ponadto pracodawcę, aby wystawił niniejszy dokument osobom, które potrzebują go, aby ustalić wysokość świadczenia emerytalnego.
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest potrzebne, aby dana instytucja miała pewność co do autentyczności i stabilności naszego zatrudnienia i zarobków (dostarcza informacji o rodzaju zatrudnienia i stażu w firmie).
Dzięki niemu możemy więc znacznie łatwiej ubiegać się o konkretne dobro, takie jak, chociażby kredyt w banku. Można więc stwierdzić, że jest to dowód naszej wiarygodności finansowej i poświadczenie zdolności kredytowej, o którą ostatnio w Polsce coraz trudniej.
Oto kilka przykładów sytuacji, w których może być potrzebne zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu:
- ubieganie się o kredyt w banku,
- ubieganie się o szybką pożyczkę,
- dokonywanie zakupów w ratach
- starania o przyjęcie dziecka do żłobka,
- starania o przyjęcie dziecka do przedszkola,
- składanie wniosków o świadczenie socjalne,
- składanie wniosków o dofinansowanie unijne do kursów
- składanie wniosków o przyznanie stypendium socjalnego
- podpisanie umowy z firmą telekomunikacyjną
Nie można jednoznacznie określić, jak długo jest ważne zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, ponieważ nie zostało to stwierdzone w żadnych przepisach.
Przyjmuje się jednak, że to konkretne instytucje, które wymagają przedłożenia dokumentu, określają czas jego ważności. W bankach lub innych instytucjach finansowych najczęściej jest to 30 dni, ale akceptacja 3-miesięcznych zaświadczeń również nie jest rzadkością.
W Kodeksie pracy nie zostało zapisane, jak wnioskować u pracodawcy o zaświadczenie o zarobkach i zatrudnienie, a więc nie ma jednej konkretnej metody. Może się jednak zdarzyć sytuacja, gdy pracodawca samodzielnie określi taką procedurę w regulaminie lub wewnętrznych przepisach zakładu pracy.
Najpopularniejsze metody to:
- pisemny wniosek o wydanie zaświadczenia o zarobkach
- ustna prośba o wydanie zaświadczenia o zarobkach
W zaświadczeniu o zatrudnieniu i zarobkach musi zostać określona wysokość dochodów. Najczęściej podaje się średnią zarobków z ostatnich trzech miesięcy brutto i netto.
Po otrzymaniu dokumentów od pracodawcy warto skontrolować rubrykę, w której wpisane zostało wynagrodzenie. Zdarza się bowiem, że wpisywana jest tam jedynie pensja zasadnicza bez premii i innych dodatków finansowych, które również mogą mieć znaczenie przy ustalaniu naszej zdolności kredytowej.
Co jeszcze zawierać powinien uzupełnionych wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach:
- dane personalne (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania PESEL (albo numer dowodu tożsamości), miejsce zamieszkania,
- data wystawienia zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu,
- data rozpoczęcia zatrudnienia,
- stanowisko pracy,
- rodzaj umowy (próbna, na czas określony lub nieokreślony),
- pełny koszt uzyskania przychodu,
- składka zdrowotna
- składka społeczna
- zaliczka na podatek dochodowy
Dokument musi zostać podpisany przez osobę, która go wystawia i oprawiony pieczątką zakładu pracy. Nie zawsze konieczne jest podanie wszystkich, wyżej wymienionych danych, dlatego wcześniej warto dopytać o wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach podmiotu wymagającego jego dostarczenia.
Osoby, które chciałyby dowiedzieć się, co zawiera zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach konkretnie, mogą znaleźć gotowy wzór dokumentu ze strony gov.pl. Jest on dostępny do pobrania tutaj.
Czytaj także:
Ceny węgla biją rekordy. Za tonę nawet 7 tysięcy złotych
Niski poziom bezrobocia w Polsce. Tak dobrze nie będzie wiecznie
W WORD-ach znów strajkują egzaminatorzy. Będzie trudniej zdobyć prawo jazdy
Zobacz także: