Reklama

Jak uzyskać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest poświadczeniem naszej stabilności finansowej. Dokument ten bywa przydatny w różnych sytuacjach życiowych, na przykład gdy staramy się o kredyt w banku albo miejsce w placówce opiekuńczo–wychowawczej dla dziecka. Wyjaśniamy więc, jak uzyskać zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu oraz podpowiadamy, jak go prawidłowo wypełnić.

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach to dokument, który przez część Polaków błędnie utożsamiany jest ze świadectwem pracy. Pracownicy muszą jednak pamiętać, że są to dwa odrębnie pisma. 

 • Pierwsze pracodawca wystawia nam w chwili ustania stosunku pracy, a o drugie możemy go poprosić właściwie w dowolnym czasie.  

 • Prawo stanowi, że możemy zostać zobowiązani, aby dostarczyć zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu przez sąd, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub instytucję finansową i za brak takiego poświadczenia grozi nam grzywna. 

Reklama

 • Przedstawiamy więc wzór dokumentów, aby określić, co zawiera zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach oraz podpowiadamy, jak prawidłowo wypełnić zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

Kto wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach każdorazowo powinno zostać wystawione przez naszego pracodawcę i opieczętowane tak, aby instytucja, która wymaga dokumentów, nie miała żadnych wątpliwości co do ich autentyczności. 

Aby otrzymać takie poświadczenie, musimy udać się do działu kadr. O zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu możemy również poprosić bezpośrednio właściciela firmy lub osobę przez niego uprawnioną, jeśli np. jesteśmy zatrudnieni w niewielkiej, rodzinnej firmie. 

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeksu pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141) nie wymusza co prawda na podmiocie zatrudniającym konieczności jego wydania, jednak szef powinien zrobić to z uwagi na obowiązek dbania o dobro pracownika

Ustawa o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 1998 Nr 162, poz. 1118) zobowiązuje ponadto pracodawcę, aby wystawił niniejszy dokument osobom, które potrzebują go, aby ustalić wysokość świadczenia emerytalnego. 

Po co się wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach i jak długo jest ważne?

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest potrzebne, aby dana instytucja miała pewność co do autentyczności i stabilności naszego zatrudnienia i zarobków (dostarcza informacji o rodzaju zatrudnienia i stażu w firmie). 

Dzięki niemu możemy więc znacznie łatwiej ubiegać się o konkretne dobro, takie jak, chociażby kredyt w banku. Można więc stwierdzić, że jest to dowód naszej wiarygodności finansowej i poświadczenie zdolności kredytowej, o którą ostatnio w Polsce coraz trudniej. 

Oto kilka przykładów sytuacji, w których może być potrzebne zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu:

 • ubieganie się o kredyt w banku, 
 • ubieganie się o szybką pożyczkę, 
 • dokonywanie zakupów w ratach 
 • starania o przyjęcie dziecka do żłobka,
 • starania o przyjęcie dziecka do przedszkola,
 • składanie wniosków o świadczenie socjalne, 
 • składanie wniosków o dofinansowanie unijne do kursów
 • składanie wniosków o przyznanie stypendium socjalnego
 • podpisanie umowy z firmą telekomunikacyjną 

Nie można jednoznacznie określić, jak długo jest ważne zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, ponieważ nie zostało to stwierdzone w żadnych przepisach. 

Przyjmuje się jednak, że to konkretne instytucje, które wymagają przedłożenia dokumentu, określają czas jego ważności. W bankach lub innych instytucjach finansowych najczęściej jest to 30 dni, ale akceptacja 3-miesięcznych zaświadczeń również nie jest rzadkością

Jak uzyskać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach od pracodawcy?

W Kodeksie pracy nie zostało zapisane, jak wnioskować u pracodawcy o zaświadczenie o zarobkach i zatrudnienie, a więc nie ma jednej konkretnej metody. Może się jednak zdarzyć sytuacja, gdy pracodawca samodzielnie określi taką procedurę w regulaminie lub wewnętrznych przepisach zakładu pracy. 

Najpopularniejsze metody to: 

 • pisemny wniosek o wydanie zaświadczenia o zarobkach
 • ustna prośba o wydanie zaświadczenia o zarobkach

Jak wypełnić zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu?

W zaświadczeniu o zatrudnieniu i zarobkach musi zostać określona wysokość dochodów. Najczęściej podaje się średnią zarobków z ostatnich trzech miesięcy brutto i netto. 

Po otrzymaniu dokumentów od pracodawcy warto skontrolować rubrykę, w której wpisane zostało wynagrodzenie. Zdarza się bowiem, że wpisywana jest tam jedynie pensja zasadnicza bez premii i innych dodatków finansowych, które również mogą mieć znaczenie przy ustalaniu naszej zdolności kredytowej. 

Co jeszcze zawierać powinien uzupełnionych wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach: 

 • dane personalne (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania PESEL (albo numer dowodu tożsamości), miejsce zamieszkania,
 • data wystawienia zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu,
 • data rozpoczęcia zatrudnienia, 
 • stanowisko pracy,
 • rodzaj umowy (próbna, na czas określony lub nieokreślony),
 • pełny koszt uzyskania przychodu,
 • składka zdrowotna
 • składka społeczna
 • zaliczka na podatek dochodowy

Dokument musi zostać podpisany przez osobę, która go wystawia i oprawiony pieczątką zakładu pracy. Nie zawsze konieczne jest podanie wszystkich, wyżej wymienionych danych, dlatego wcześniej warto dopytać o wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach podmiotu wymagającego jego dostarczenia.

Co zawiera zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach? Wzór dokumentu

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się, co zawiera zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach konkretnie, mogą znaleźć gotowy wzór dokumentu ze strony gov.pl. Jest on dostępny do pobrania tutaj

Czytaj także:

Ceny węgla biją rekordy. Za tonę nawet 7 tysięcy złotych 

Niski poziom bezrobocia w Polsce. Tak dobrze nie będzie wiecznie

W WORD-ach znów strajkują egzaminatorzy. Będzie trudniej zdobyć prawo jazdy

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »