Jak zastrzec lub zablokować kartę płatniczą? Kiedy to zrobić?

Są sytuacje, w których konieczne okazuje się zastrzeżenie karty płatniczej. To np. jej zgubienie lub kradzież. Dzięki niezwłocznemu poinformowaniu banku o takim zdarzeniu można uchronić się przed utratą środków pieniężnych zgromadzonych na koncie. W jakich sytuacjach powinno się zastrzec kartę i w jaki sposób można to zrobić? Wyjaśniamy.

Zastrzeżenie karty płatniczej. Kiedy należy to robić?

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość transakcji odbywa się za pomocą kart płatniczych. Owe środki umożliwiają dokonywanie płatności bez konieczności używania tradycyjnej gotówki. Karta płatnicza jest najczęściej wydawana do konta osobistego bądź firmowego. Jednak czasem zachodzi potrzeba jej zastrzeżenia lub zablokowania. Kiedy należy to zrobić?

Kartę płatniczą warto zastrzec w sytuacji, gdy ją zgubimy. Nie zawsze można liczyć na uczciwość znalazcy – często zdarza się, że osoba, która znalazła kartę posługuje się nią w celu dokonania płatności zbliżeniowych. Nierzadko tego rodzaju transakcje nie wymagają kodu PIN do danej kwoty bądź do danej liczby transakcji. Oznacza to, że osoba, która zgubiła kartę, może stracić środki pieniężne zgromadzone na swoim koncie bankowym. Z oczywistych względów, kartę należy zastrzec również w przypadku jej kradzieży. 

Reklama

W tym miejscu warto rozróżnić dwa pojęcia - zastrzeżenie a zablokowanie karty. Zastrzeżenie jest nieodwracalne i powinniśmy je wykonać w sytuacji, gdy mamy pewność, że karta została definitywnie zgubiona lub skradziona. Z kolei zablokowanie karty ma charakter czasowy. Możemy zdecydować się na ten krok w sytuacji, gdy zgubiliśmy kartę, ale chcemy jej jeszcze poszukać. Jeżeli uda nam się znaleźć kartę, to wtedy można bez przeszkód ją odblokować. 

Jak zastrzec bądź zablokować kartę płatniczą?

Proces zastrzeżenia lub zablokowania karty płatniczej może nieznacznie różnić się w zależności od danego banku. Zazwyczaj wystarczy zalogować się do serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej. Następnie trzeba przejść do zakładki opatrzonej podpisem "Karty" lub inaczej (zależy od banku). W tym miejscu z reguły można zobaczyć karty przypisane do danego konta bankowego. 

Następnie należy wybrać swoją kartę. W zależności od potrzeby można zdecydować się na jej zastrzeżenie lub zablokowanie. Warto zaznaczyć, że po zastrzeżeniu karty trzeba złożyć wniosek o wydanie nowej. Czekając na przysłanie nowej karty, można rozważyć realizowanie transakcji za pomocą Blika. 

Oprócz internetowego serwisu transakcyjnego oraz aplikacji mobilnej kartę można zastrzec bądź zablokować również innymi sposobami (choć nie tak wygodnymi). Mowa tu o zadzwonieniu na infolinię lub odwiedzeniu placówki bankowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: karta płatnicza | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »