Jaka jest kara za nieprzerejestrowanie auta? W tym roku zaostrzono przepisy

Kupiłeś niedawno auto? Sprawdź, czy na pewno dopełniłeś całej niezbędnej "papierologii" w wydziale komunikacji. Od początku 2024 roku obowiązują nowe przepisy. Jeśli nie zarejestrujesz auta w okresie 30 dni od jego nabycia, zapłacisz nawet 2000 zł kary.

Co musisz wiedzieć o rejestrowaniu auta?

Wszyscy, którzy nabyli samochód w 2024 roku, mają 30 dni na jego zarejestrowanie. Warto pamiętać, że dotyczy to również osób, które swój pojazd otrzymały w spadku lub w darowiźnie.

Kierowcy, którzy auto kupili jeszcze w końcówce 2023 roku, mają nadal czas na zgłoszenie swojego pojazdu w wydziale komunikacji jeszcze na starych zasadach. Na ten moment nie grożą im jeszcze żadne kary.

Kiedy przerejestrować samochód, by nie otrzymać mandatu w 2024?

Przerejestrowanie samochodu jest konieczne, kiedy pojazd zmienia właściciela. Nie ma tu znaczenia, czy auto jest przekazywane lub sprzedawane w 100 procentach, czy jedynie część udziału w jego własności przechodzi w inne ręce. Z tej drugiej opcji często korzystają młodzi kierowcy, którzy posiadają samochód "na spółkę" z bardziej doświadczonym kierowcą i mają dzięki temu zniżki na ubezpieczenie.

Reklama

Do prawnego obowiązku przerejestrowania samochodu dochodzi w momencie, w którym została podpisana umowa kupna-sprzedaży, spadkobierca przyjął auto w spadku lub przyjął jego darowiznę. Również faktura VAT otrzymana przez przedsiębiorcę nakłada na niego obowiązek rejestracji swojego nowego nabytku.

Przerejestrowanie samochodu a zgłoszenie zakupu lub sprzedaży auta

Ważne: przerejestrowanie samochodu jest zupełnie innym obowiązkiem prawnym niż zgłoszenie zakupu i sprzedaży.

Od początku tego roku rejestracja pojazdu i zgłoszenie zbycia samochodu odbywa się na podstawie innych przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Rejestracja samochodu opisana jest w artykule 73, a zbycie — w artykule 78.2.

Aktualnie, jeśli ktoś sprzedał samochód, powinien zgłosić do wydziału komunikacji jego zbycie. Po stronie kupca leży obowiązek przerejestrowania samochodu. Zgłoszenie zbycia pojazdu jest możliwe online. Natomiast do przerejestrowania trzeba się pofatygować do wydziału komunikacji.

Terminy, w których musisz przerejestrować auto

Od momentu zakupu masz 30 dni na przerejestrowanie samochodu. Dotyczy to również auta odziedziczonego czy otrzymanego w darowiźnie. W obu tych przypadkach liczy się data sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia czy zgłoszenia darowizny do Urzędu Skarbowego (lub daty fizycznego otrzymania samochodu od darczyńcy).

Wyjątek dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie kraju w zakresie obrotu pojazdami. Oni mają dłuższy czas na dopełnienie formalności - 90 dni.

Jaki mandat za nieprzerejestrowanie auta?

Aktualnie za nieprzerejestrowanie auta zapłacić można od 250 zł do 2000 zł. Dotyczy to zarówno samochodów krajowych, jak i tych sprowadzanych z zagranicy.

Warto również pamiętać, że za brak zgłoszenia sprzedaży pojazdu również można otrzymać mandat, jednak kara jest tutaj zdecydowanie mniej dotkliwa - wynosi maksymalnie 250 zł.

Reasumując, kupując lub nabywając samochód inną drogą, należy sprawdzić dokładnie, czy dopełniliśmy wszystkich wymaganych przez prawo formalności. W przeciwnym wypadku musimy się liczyć z karami, które mogą być wysokie.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rejestracja aut
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »