Jakie są ceny owoców? Pierwsze czereśnie kosztują krocie

Na straganach w całej Polsce pojawiają się pierwsze owoce sezonowe. Ich cena może zdecydowanie odstraszyć, niektóre bardzo podrożały względem ubiegłego roku. Osoby chcące raczyć się truskawkami czy czereśniami będą musiały zapłacić krocie. Ile obecnie kosztują owoce? Sprawdzamy.

  • Zgodnie z danymi GUS-u ceny owoców w maju wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem 2022 roku.
  • Polacy będą musieli zapłacić więcej za truskawki, jabłka czy pomarańcze.

O ile podrożały owoce względem 2022 roku?

Ceny owoców szybują – ich wzrost względem 2022 roku jest dostrzegalny przez stałych bywalców targowisk. Podrożały przede wszystkim truskawki, aczkolwiek również za inne owoce trzeba zapłacić więcej niż w ubiegłym roku. 

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny owoców w kwietniu 2023 roku wzrosły o 14,1 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2022 roku. Drożyzna ma swoje źródło w kilku czynnikach, takich jak wzrost cen energii, transportu czy produkcji. Powodem wyższych cen jest również pogoda, która wpływa na wielkość zbiorów. 

Reklama

Ile kosztują truskawki?

Sezon na krajowe truskawki pochodzące z upraw tunelowych zaczął się już w kwietniu. Ich cena spada z tygodnia na tydzień, a to z powodu zwiększania zbiorów. Obecnie polskie owoce na giełdzie w Broniszach kosztują około 18-22 zł za kilogram.

Co istotne, w zeszłym roku w maju truskawki były dużo tańsze. W maju 2022 roku za kilogram owoców na giełdzie w Broniszach trzeba było zapłacić 12-19 zł za kilogram

Ile kosztują czereśnie?

Niedawno w internecie emocje wzbudziło pewne zdjęcie ukazujące jedną sztukę czereśni i wystawiony za nią paragon opiewający na kwotę... 1,26 zł. Okazało się, że za kilogram tych owoców trzeba było zapłacić aż 90 zł. Obecnie ceny nieco spadły, i na giełdzie w Broniszach za kilogram czereśni z importu trzeba zapłacić od 40 zł do 55 zł

W porównaniu z ubiegłym rokiem, ceny czereśni nieco spadły. Zgodnie z notowaniami giełdy w Broniszach, w analogicznym okresie, za 1 kg czereśni w 2022 roku trzeba było zapłacić od 70 zł do 130 zł

Ile kosztują jabłka?

Cena jabłek zależy od konkretnej odmiany. Jednak na giełdzie w Broniszach za 1 kg krajowych owoców trzeba zapłacić od około 1,50 do 3,33 zł. Zdecydowanie droższe są te importowane, ich cena kształtuje się w okolicach 3,75-6,50 zł za kg

W zeszłym roku za kilogram jabłek trzeba było zapłacić od 1,20 zł do 3,33 zł. Cena importowanych owoców, zgodnie z notowaniami giełdy w Broniszach, nie zmieniła się.

Ile kosztują pomarańcze?

W porównaniu z ubiegłym rokiem, w 2023 wzrosła również cena pomarańczy. Zakup 1 kg tych owoców na giełdzie w Broniszach to koszt od 5,50 zł do 9 zł. W tym samym miejscu, rok temu, cena pomarańczy z importu wynosiła od 3,50 zł do 7 zł. Co ciekawe, sezon na pomarańcze i inne cytrusy zaczyna się późną jesienią – wówczas te owoce są zdecydowanie tańsze.

Ile kosztuje arbuz?

Arbuzy to owoce, których ceny spadły w porównaniu z zeszłym rokiem. Obecnie, trzeba za nie zapłacić od 4 zł do 5,50 zł za kg. W 2022 roku cena importowanych arbuzów była nieco wyższa i zgodnie z archiwalnymi notowaniami giełdy w Broniszach wynosiła od 4,25 zł do 7 zł za kg. Warto sięgać po arbuzy w sezonie, ponieważ w okresie od czerwca do sierpnia smakują najlepiej.

Przeczytaj też:

Brak warzyw i owoców Polsce nie grozi. "Ale cenowo może czekać nas armagedon"

Pierwsze polskie truskawki w sprzedaży. Jaka jest cena owoców?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »