Reklama

Jeden login zamiast wielu

Jeden login i jedno hasło do różnych urzędów, a wkrótce także do instytucji komercyjnych.

Właśnie weszła w życie tzw. ustawa węzłowa, która ułatwi wygodny dostęp do portali publicznych i e-usług świadczonych przez administrację. Wszystko będzie się mogło odbywać za pomocą jednego, a nie jak dotychczas, wielu loginów i haseł.

Wprawdzie na razie takim pełnoprawnym loginem jest tylko Profil Zaufany (służy do kontaktów z urzędami), ale wkrótce będziemy mogli wybrać narzędzie do potwierdzania tożsamości w świecie cyfrowym. To w praktyce oznacza, że tym samym sposobem będziemy mogli się uwierzytelniać nie tylko w usługach e-administracji, ale także w usługach komercyjnych.

Reklama

Gotowa do udostępnienia takiego identyfikatora (mojeID) jest Krajowa Izba Rozliczeniowa (na razie w oparciu o identyfikację poprzez bankowość elektroniczną).

- Od strony technicznej i produkcyjnej jesteśmy gotowi do pełnienia roli węzła identyfikacji w ramach usługi mojeID. System jest przygotowany i wdrożony produkcyjnie od dłuższego czasu - trwa wąski pilotaż. Wchodząca dziś w życie ustawa precyzuje wymogi w stosunku do operatorów usług umożliwiających zdalne potwierdzanie tożsamości. W tej chwili KIR przygotowuje się do rozpoczęcia procedury zgłoszeniowej zgodnie z zapisami nowej ustawy - mówi Piotr Alicki, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Co ważne, mojeID pozwoli logować się zarówno do portali państwowych jak i komercyjnych np. sklepów internetowych.

W praktyce oznacza to, że nie będzie trzeba posiadać osobnych loginów i haseł. Będzie to duże ułatwienie nie tylko dla obywateli, ale także dla biznesu. Firmy będą mieć pewność, że dana osoba to właśnie ta za która się podaje.

Wchodząca w życie ustawa daje też podstawę funkcjonowania dla "mDokumentów", czyli rządowej aplikacji do przechowywania dokumentów w smartfonach.

Monika Krześniak-Sajewicz

Czytaj również: <Minister cyfryzacji: łatwiej będzie potwierdzić tożsamość w sieci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »