Jednorazowe 500 zł na dziecko. Ostatnie dni na aktywację bonu turystycznego

- To już ostatnie dni na wykorzystanie polskiego bonu turystycznego - przypomina prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Ponad 90 proc. uprawnionych aktywowało już bon, ale niewykorzystanych pozostało wciąż około 0,5 mln. Bonem można nim zapłacić za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym, jak również kolonię, obóz czy zieloną szkołę.

- To już ostatnie dni na wykorzystanie polskiego bonu turystycznego. Program okazał się trafionym pomysłem. Większość osób - ok. 90 proc. - aktywowała bon. Cała transakcja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W bardzo prosty sposób można aktywować bon i dokonać płatności. Zachęcam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, aby skorzystały z programu - zaznaczyła prezes ZUS.

Przypomniała, że bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na jedno dziecko, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Zaznaczyła, że można nim płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 r.

Reklama

Płatność musi nastąpić do 31 marca tego roku, natomiast sam wyjazd może się odbyć po tej dacie.

Polacy aktywowali już około 3,7 mln bonów turystycznych. Mogą płacić za hotel czy kolonię

Z danych przekazanych przez ZUS wynika, że w całej Polsce nadal nie zostało aktywowanych ok. 0,5 mln bonów, zaś aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln.

Według danych ZUS najwięcej bonów wykorzystano w województwie małopolskim i to właśnie województwo małopolskie jest także największym ich beneficjentem. Najwięcej aktywowanych bonów jest w województwach mazowieckim i śląskim.

W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

- Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie - przekazała szefowa ZUS.

Komu przysługuje bon turystyczny i jak go aktywować?

Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bon turystyczny | Polski Bon Turystyczny | turystyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »