Kiedy czas to faktycznie pieniądz

Bywa, że kilka godzin, a czasem nawet kilka minut zwłoki w realizacji płatności może sporo kosztować. Omija nas znakomita okazja - np. bilet lotniczy w najkorzystniejszej cenie, upragniona wycieczka last minute albo wygrana w internetowej aukcji na unikalny przedmiot. Kontrahent sprzedaje atrakcyjny towar innemu partnerowi, który szybciej za niego zapłaci. Bank nalicza odsetki na karcie kredytowej, a elektrownia wyłącza prąd w najmniej odpowiedniej chwili. Rozwiązaniem w wielu takich i podobnych, codziennych sytuacjach są przelewy natychmiastowe. Taki przelew sprawia, że pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy w czasie liczonym w sekundach. Chociaż jest dostępna od niedawna, popularność tej formy rozliczeń w Polsce stale rośnie.

Krajowa Izba Rozliczeniowa SA uruchomiła system przelewów natychmiastowych Express ELIXIR, dwa lata temu (dokładnie 12 czerwca 2012 r.) W maju tego roku Izba rozliczyła w nim niemal 70 tysięcy transakcji na łączną kwotę blisko 300 mln zł. W każdym kolejnym miesiącu w statystykach systemu odnotowywany jest nowy rekord.

Już nie tylko na ostatnią chwilę

Warto zauważyć, że klienci banków coraz częściej sięgają po przelewy natychmiastowe nie tylko w sytuacjach nagłych, kiedy trzeba w ostatniej chwili zapłacić np. rachunek za energię. Jak pokazuje badanie zrealizowane przez TNS Polska dla Związku Banków Polskich, którego partnerem była KIR SA, korzystamy z nich coraz częściej również kiedy chcemy po prostu mieć pewność, że zlecony przelew natychmiast trafi do odbiorcy. - Współczesny klient, przyzwyczajony do komunikacji w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu Internetu i technologii mobilnych oczekuje, że równie szybko jak wiadomość tekstową czy zdjęcie będzie mógł wysłać pieniądze. Przelewy natychmiastowe nie są już tylko kołem ratunkowym dla tych, którzy zapomnieli o terminie płatności. To także optymalne rozwiązanie, gdy ważna jest dla nas kontrola nad momentem realizacji transakcji - i w życiu prywatnym, i w biznesie - mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR SA.

Reklama

Możliwość wykonania przelewu, który dociera do adresata praktycznie w czasie rzeczywistym (w trybie 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu), najbardziej doceniają osoby młode - do 29. roku życia. W tej grupie, aż 28 proc. z badanych zadeklarowało, że wykorzystałoby przelew natychmiastowy przede wszystkim po to, aby mieć pewność, że przekazywane środki niezwłocznie trafią na konto odbiorcy. Osoby w wieku 30 - 49 lat częściej wskazują tę usługę jako przydatną w sytuacjach konieczności pilnego regulowania rachunków za prąd, gaz czy telefon (26 proc. wskazań). W całej badanej populacji chęć wykorzystania przelewu Express ELIXIR do tego celu deklarował co piąty respondent (22 proc.).

Spłata kredytu i kupno biletów

W jakich jeszcze sytuacjach przelewy natychmiastowe mogą okazać się nieocenione? Spośród wszystkich badanych na zlecenie ZBP, korzystanie z przelewów natychmiastowych najczęściej deklarują posiadacze kredytów (28 proc.). Co dziewiąty badany wskazał spłatę raty pożyczki lub rachunku karty kredytowej jako moment, kiedy przelew natychmiastowy może przydać się najbardziej. Wśród innych takich okoliczności pojawiają się również: konieczność zapłacenia na towar lub usługę kiedy nie działa karta płatnicza (10 proc.), a także uregulowania ważnych należności (12 proc.). Jak pokazało badanie, z przelewów natychmiastowych korzystamy też szukając okazji w sklepach online - wszędzie tam, gdzie liczy się tempo reakcji kupującego (np. w czasie aukcji internetowej lub kiedy bierzemy udział w ograniczonej czasowo promocji w liniach lotniczych).

Polska wśród liderów innowacji

Profesjonalny system rozliczeń płatności to innowacja, która na świecie nie jest powszechnie dostępna. W Europie rozwiązanie podobne do obsługiwanego przez KIR. funkcjonuje tylko w Wielkiej Brytanii i w Szwecji. Natychmiastowe przelewy mogą robić również mieszkańcy Szwajcarii i Turcji, jednak tam wykorzystywane są systemy mniej nowoczesne niż Express ELIXIR. Pozostałymi krajami, których mieszkańcy mogą przelać pieniądze i mieć pewność, że najdalej po kilku sekundach znajdą się na koncie odbiorcy są, oprócz wymienionych, także Brazylia, Chile, Meksyk, RPA, Nigeria, Indie, Korea Południowa, Japonia, Singapur i Tajwan. - System przelewów natychmiastowych Express ELIXIR zapewnia klientom polskich banków komfort, który dla większości mieszkańców Europy czy choćby Stanów Zjednoczonych jest niedostępny. To plasuje nasz kraj w elitarnym gronie - mówi Leńkowski.

Aktualnie z systemu Express ELIXIR korzystać mogą klienci Banku Millennium SA, mBanku (klienci korporacyjni), Meritum Banku ICB SA, ING Banku Śląskiego SA, BZ WBK SA, Alior Banku SA oraz Banku Handlowego w Warszawie SA (klienci korporacyjni). Przelewy natychmiastowe Express ELIXIR udostępnia również BPS SA, za którego pośrednictwem do systemu podłączają się kolejne banki spółdzielcze należące do Zrzeszenia. W kolejnych bankach, z którymi KIR SA podpisała umowy, trwają prace wdrożeniowe.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: przelewy | przelewy natychmiastowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »