Kiedy można jeździć komunikacją miejską bez biletu?
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską przede wszystkim obowiązują w wyznaczone przez dane miasto dni. Co więcej, wiele miast zdecydowało się na stałe rozszerzyć grupę osób, które mogą korzystać z darmowych przejazdów. Kto i kiedy może jeździć bez biletu komunikacją miejską?
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską przede wszystkim przysługują seniorom po ukończeniu przez nich 70. roku życia. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku seniorzy mogą korzystać z darmowych przejazdów autobusami, tramwajami czy innymi środkami transportu publicznego. Warunkiem darmowego przejazdu jest jednak posiadanie legitymacji seniora lub dowodu osobistego - dokumentów, które potwierdzą, że senior ukończył 70. rok życia.
W niektórych miastach seniorzy mogą jeździć komunikacją miejską bezpłatnie jeszcze przed ukończeniem 70. roku życia. Między innymi we Wrocławiu i Lublinie darmowa komunikacja miejska przysługuje osobom po ukończeniu 65. roku życia.
W większości miast do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską uprawnione są dzieci szkół podstawowych, które posiadają ważną legitymację szkolną. W niektórych miastach darmowe przejazdy przysługują przez cały rok, w innych zaś jedynie w okresie roku szkolnego.
Przykładowo w Krakowie darmowe przejazdy przysługują uczniom szkół podstawowych, w Warszawie podobnie, natomiast we Wrocławiu bezpłatna komunikacja przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się w szkołach średnich aż do ukończenia przez nie 21. roku życia.
W niektórych miastach zdecydowano się na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla wszystkich mieszkańców. Jednym z ostatnich, które wprowadziło bezpłatną komunikację dla wszystkich, jest Kalisz, gdzie darmowe przejazdy przysługują wszystkim osobom, które posiadają Kaliską Kartę Mieszkańca. Darmowa komunikacja miejska dla mieszkańców obowiązuje również w Radomsku, Starachowicach, Bolesławcu, Szczecinku, Koninie, Otwocku i Mińsku Mazowieckim.
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską wprowadzane są również przez dane miasta w określone dni. Przykładowo na terenie całej Polski obowiązuje bezpłatna komunikacja w Europejski Dzień Bez Samochodu, który w tym roku przypadał na 22 września. Wprowadzenie darmowej komunikacji w tym dniu ma zachęcić do pozostawienia samochodu i skorzystania z alternatywnych opcji.
Poza tym bezpłatna komunikacja wprowadzana jest także w związku z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Przykładowo w Krakowie darmowa komunikacja miejska obowiązuje, gdy na trzech stacjach monitorujących powietrze uśredniona norma pyłu dla PM10 przekroczy 150 mg/m3 lub gdy na jednej ze stacji stężenie pyłu PM10 prekroczy 200 mg/m3, lub 300 mg/3.
WB