Komunikacja miejska za darmo dla emerytów. Tylko jeden warunek

Darmowa komunikacja miejska to przywilej, z którego skorzystać mogą emeryci. Wystarczy spełnić tylko jeden warunek, a jazda będzie za darmo. Część osób starszych już teraz jeździ bez biletów, a niektórzy muszą na taką możliwość jeszcze poczekać. Kluczowy w temacie komunikacji miejskiej za darmo dla emerytów jest wiek seniora.

Pierwotnie tekst ukazał się 06.05.2024, a my - ze względu na dużą popularność materiału - odświeżyliśmy jego treść.

  • Emeryci w Polsce mają szansę na przywilej, jakim jest darmowa komunikacja miejska.
  • Przejazdy komunikacją miejską za darmo są możliwe jednak wyłącznie po osiągnięciu odpowiedniego wieku.
  • Zanim spełniony zostanie warunek uprawniający do bezpłatnych przejazdów, mamy szansę na spore zniżki.

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów już obowiązuje. Przywilej dotyczy milionów osób, a kolejne miliony czekają na darmowe przejazdy. By zyskać prawo do bezpłatnej komunikacji, trzeba spełnić jeden prosty warunek.

Reklama

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Musisz mieć przynajmniej 70 lat

Komunikacja miejska za darmo przysługuje po ukończeniu 70 lat. Wiek jest jedynym warunkiem, który uprawnia do nieodpłatnego korzystania z autobusów, tramwajów i innych środków komunikacji w mieście. W razie kontroli biletów emeryci uprawnieni do darmowych przejazdów muszą tylko okazać legitymację emeryta, dowód osobisty lub inny dokument z wyszczególnioną datą urodzenia. 

W Polsce są jednak miasta, gdzie przed 70. urodzinami emeryci mają szansę na przejazdy z wysoką zniżką lub całkowicie darmową komunikacją miejską. Warunki przyznania, jak i wymiar ulg, różnią się w zależności od miasta.

I tak na przykład w Szczecinie 50 procent upustu można uzyskać już na 5 lat przed wiekiem emerytalnym (taniej jeżdżą więc 55-letnie panie i 60-letni panowie). W Warszawie osoby, które ukończyły 65. rok życia (niezależnie od płci), mogą wykupić roczny "bilet seniora" na komunikację miejską. Bilet kosztuje 50 zł. 

Komunikacja miejska za darmo dla emerytów w wieku 65 lat. Są trzy takie miasta w Polsce

Bydgoszcz, Wrocław i Lublin to trzy miasta, w których obowiązuje w pełni darmowa komunikacja miejska dla seniorów już od wieku 65 lat. Mężczyźni z tych miast, którzy osiągają wiek emerytalny, wraz z prawem do emerytury od razu zyskają prawo do bezpłatnych przejazdów.

Kobiety, których powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat, muszą poczekać w takim przypadku 5 lat na pełną bezpłatność przejazdów. Mogą one jednak wystąpić o 50 proc. zniżki na przejazdy jako emerytki. Jest to bowiem ogólnie obowiązująca w Polsce ulga, która uprawnia seniorów po przekroczeniu wieku emerytalnego do jazdy na połowę tańszych biletach w całym kraju i nie tylko w komunikacji miejskiej, ale także w pociągach.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: darmowa komunikacja miejska | emeryci | emerytura | wiek emerytalny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »