Kiedy warto ponownie przeliczyć emeryturę? W tych przypadkach świadczenie może wzrosnąć

Prawo do ponownego przeliczenia emerytury ma każdy senior. Osoby, którym udało się znaleźć dokumenty poświadczające dodatkowe okresy składkowe lub, które w dalszym ciągu są aktywne zawodowo, mogą na tym zyskać. Sprawdzamy, kiedy złożenie wniosku może przynieść pozytywne skutki.

Ponowne przeliczenie emerytury to szansa dla wielu seniorów na podwyższenie świadczenia. W jakich sytuacjach warto złożyć wniosek?

Kiedy można złożyć wniosek o przeliczenie emerytury?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje na swojej stronie internetowej, że ponowne przeliczenie emerytury możliwe jest w trzech przypadkach:

Reklama
  • kiedy po przyznaniu świadczenia pracowaliśmy lub opłacaliśmy składki na ubezpieczenie zdrowotne;
  • kiedy możemy udokumentować zarobki za lata sprzed przejścia na emeryturę lub rentę albo zarobki, które uzyskaliśmy po przyznaniu świadczenia;
  • kiedy podczas składania wniosku o emeryturę, nie posiadaliśmy wszystkich dokumentów, poświadczających okresy ubezpieczenia, które mogły być uwzględnione podczas obliczania wysokości emerytury.

Kiedy świadczenie może zostać podwyższone?

Wysokość emerytury zależna jest od kilku czynników. Składki zebrane na naszym koncie dzielone są przez średnie dalsze trwanie życia. Przez to, że co roku GUS publikuje nowe tablice dalszego trwania życia, istnieje szansa na zmianę wysokości świadczenia. Dzięki nowym prognozom przewidywanej długości życia Polaków stanowią ważny czynnik przy ponownym przeliczaniu emerytury.

Tablice dalszego trwania życia stosowane są jedynie przy wyliczaniu emerytur według nowych zasad. Oznacza to, że dotyczą jedynie osób urodzonych po 1 stycznia 1949 roku. Seniorzy, którzy otrzymują emeryturę według starych zasad, mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia, jedynie kiedy po przyznaniu go w dalszym ciągu opłacali składki albo dostali nowe dokumenty, których nie posiadali podczas składania wniosku o świadczenie.

Podczas przeliczania emerytury uwzględniane są jedynie składki, które zostały wpłacone na konto ubezpieczonego od momentu rozpoczęcia pobierania emerytury do dnia złożenia wniosku o jej ponowne ustalenie. Składki te ulegają waloryzacji. Co więcej, kapitał początkowy może zostać przeliczony, jeśli senior dostarczy dokumenty potwierdzające jego zatrudnienie sprzed 1999 roku.

Na zwiększenie wysokości emerytury mogą liczyć kobiety, które wychowywały dzieci przed 1999 rokiem. Okres urlopu wychowawczego przed tą datą skutkował niższym kapitałem początkowym. Podczas przeliczania emerytury można uwzględnić maksymalnie sześć lat opieki.  

Co powinno znaleźć się we wniosku o ponowne przeliczenie emerytury?

We wniosku o ponowne przeliczenie emerytury powinny znaleźć się dokumenty takie, jak:

  • aktualne zaświadczenie o wysokości emerytury,
  • kserokopie dokumentów tożsamości,
  • dokumenty potwierdzające okresy składkowe,
  • zaświadczenia o dochodach.

Możliwe jest złożenie wniosku elektronicznie poprzez platformę PUE ZUS. Wystarczy zalogować się do systemu, a następnie znaleźć odpowiednią zakładkę, w której zawarte są wnioski emerytalne. Znajduje się tam opcja "Ponowne przeliczenie emerytury". Wystarczy w nią wejść i postępować zgodnie z instrukcją.

Czy na przeliczeniu emerytury można stracić?

Niestety w wielu przypadkach ponowne przeliczenie emerytury może nie przynieść zamierzonych skutków. Średnia długość życia kobiet i mężczyzn ulega wydłużeniu. Kapitał emerytalny podzielony przez większą liczbę lat, będzie skutkował niższym świadczeniem.

Warto pamiętać, że ponowne obliczenie emerytury nie może skutkować jej obniżeniem. Nawet jeśli po przeliczeniu okaże się, że wysokość świadczenia powinna być niższa, senior w dalszym ciągu będzie otrzymywał emeryturę o tej samej wysokości.

Źródło: biznes.interia.pl, zus.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ponowne przeliczenie emerytury | Emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »