Reklama

KNF zaleca PKO BP zatrzymanie co najmniej 50 proc. zysku z 2018 r.

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca zatrzymanie przez PKO BP co najmniej 50 proc. zysku wypracowanego w 2018 r. - poinformował w komunikacie bank. Dodano, że KNF potwierdziła, iż bank spełnia wymogi do wypłaty dywidendy na poziomie do 50 proc. zysku za 2018 rok.

"Zarząd Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej ("Bank") informuje, iż w dniu 25 lutego 2019 r. otrzymał indywidualne zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego ("KNF") dotyczące zwiększenia funduszy własnych poprzez zatrzymanie przez Bank co najmniej 50 proc. zysku wypracowanego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r." - poinformował bank w poniedziałkowym komunikacie.

Jak dodano, "jednocześnie KNF potwierdziła, że bank spełnia wymogi do wypłaty dywidendy na poziomie do 50 proc. zysku netto za 2018 rok". Ponadto - jak napisano - KNF oczekuje przedłożenia stanowiska zarządu banku oraz rady nadzorczej banku w zakresie otrzymanego przez bank zalecenia.

Reklama

W połowie stycznia Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP, powiedział PAP Biznes, że w ocenie banku, spełnia on wymogi do wypłaty dywidendy na poziomie 50 proc. z zysku za 2018 rok. W przeprowadzonej pod koniec listopada ankiecie PAP Biznes rynek oczekiwał, że z PKO BP na dywidendę trafi 50 proc. zysku, a nie 25 proc. jak rok wcześniej.

Z zysku za 2017 rok bank przeznaczył na dywidendę 687,5 mln zł, czyli 0,55 zł brutto na akcję. Po trzech kwartałach 2018 roku zysk netto grupy PKO BP wynosi 2.732 mln zł, czyli jest o 19,6 proc. wyższy niż rok wcześniej. Wskaźnik ROE (stopa zwrotu z kapitału własnego - PAP) wynosi 9,7 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »