Kolejne leki będą podlegać refundacji. Na tym nie koniec zmian
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało aktualizację listy leków, które będą podlegały refundacji. Od 1 kwietnia do wspomnianej grupy dołączy blisko 350 medykamentów, będących chociaż częściowo produkowanych w Polsce. Jednocześnie na tym nie kończą się plany resortu.
Na konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała szereg zmian, które zaczną obowiązywać od początku nowego miesiąca. Z jej słów wynika, że od 1 kwietnia zostaną "zwiększone możliwości oraz szanse leczenia chorób ginekologicznych, kardiologicznych czy onkologicznych".
"Pobiliśmy rekord - mamy 33 nowe terapie lekowe, w tym siedem dedykowanych dla chorób onkologicznych, 26 nowych terapii dla chorób nieonkologicznych, w tym osiem dla chorób rzadkich" - poinformowała minister Izabela Leszczyna. Podczas prezentacji listy leków minister podkreśliła, że "wśród chorób rzadkich udało się zmienić program terapii lekowej dla dzieci z SMA", tj. rdzeniowym zanikiem mięśni.
Kolejną zmianą będzie także poszerzenie listy leków podlegających refundacji. Od nowego miesiąca dołączy do niej 353 produktów. Zdecydowana większość z nich - bo 329 - to medykamenty pochodzące od polskich producentów, w składzie których znajdują się substancje czynne wyprodukowane w naszym kraju. Ich cena zostanie obniżona o 10 proc.
Pozostałe 24 leki są w pełni produkowane w Polsce. W ich przypadku MZ przewiduje refundację na poziomie 15 proc.
Minister zaznaczyła, że resort zdrowia chce wspierać polski przemysł farmaceutyczny i zwiększać jego udział w rynku. - Zależy nam na bezpieczeństwie lekowym, na bezpieczeństwie polskich pacjentów - podkreśliła Leszczyna.
Minister zdrowia dopytana została również o bezpłatne leki dla dzieci i kwestię tego, że lekarze z hospicjów nie mogą takich recept wystawiać. Leszczyna podkreśliła, że poprosiła departament polityki lekowej i departament lecznictwa MZ o współpracę w tym zakresie. "Myślę, że niebawem będziemy z tym gotowi" - zapowiedziała. Zapewniła, że w ciągu najbliższych tygodni lekarz w hospicjum, który nie ma podpisanej umowy z NFZ, będzie mógł wystawić receptę.
W sierpniu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat. Po zmianie program miał być dostępny dla ok. 16 mln osób. Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.