Komisja Europejska nie sprzeciwia się przejęciu Kredyt Banku
Komisja Europejska podjęła decyzję o niewyrażaniu sprzeciwu co do przejęcia Kredyt Banku przez Banco Santander, a tym samym przez Bank Zachodni WBK - podał Kredyt Bank w komunikacie.
"Zarząd Kredyt Banku informuje,(...), iż Komisja Europejska wydała decyzję o niewyrażeniu sprzeciwu co do przejęcia kontroli nad emitentem przez Banco Santander, a tym samym przez Bank Zachodni WBK oraz stwierdziła, że planowane przejęcie kontroli jest zgodne ze wspólnym rynkiem i z Umową o Europejskim Obszarze Gospodarczym" - podano w komunikacie.
Planowane połączenie obu banków nastąpi poprzez przeniesienie wszystkich aktywów i pasywów Kredyt Banku na rzecz Banku Zachodniego WBK, z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Banku Zachodniego WBK poprzez emisję akcji Banku Zachodniego WBK, które zostaną wydane wszystkim dotychczasowym akcjonariuszom Kredyt Banku.
W wyniku połączenia ma powstać trzeci co do wielkości bank w Polsce pod względem aktywów, portfela kredytowego i depozytów oraz drugi co do skali pod względem działalności maklerskiej i funduszy inwestycyjnych, z siecią liczącą ponad 900 placówek oraz 3,5 mln klientów. Połączenie ma wzmocnić pozycję banków w segmencie bankowości detalicznej i korporacyjnej.
Wcześniej spółki zapowiadały, że sfinalizowanie transakcji spodziewane jest pod koniec 2012 roku.
Wycenę Kredyt Banku (13,55 PLN) opieramy na wartości godziwej BZ WBK na poziomie 205 PLN na akcję i 5% dyskoncie, wynikającym z niepewności co do finalizacji fuzji. Zdejmując dyskonto wycena KRB kształtowała by się na poziomie 14,27 PLN (potencjał wzrostu na poziomie 11%).Dalsze pozytywne informacje dotyczące finalizacji fuzji (WZA obu spółek zwołane na 30 lipca oraz brak sprzeciwu KNF) powinny być wspierające dla kursu Kredyt Banku. (J. Szortyka)