Komisja Europejska przeanalizuje zapowiadane przez Austrię cięcia zasiłków na dzieci

KE zamierza przeanalizować zgodność z prawem UE zapowiadanych przez Austrię przepisów, które zakładają obcięcie pracownikom zasiłków na dzieci mieszkające za granicą, jeśli takie przepisy wejdą w życie. Wcześniej krytykowała podobne propozycje ze strony Niemiec.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa powiedziała w piątek na konferencji, że KE zapoznała się z zapowiedziami austriackiego rządu o planach obcięcia osobom zatrudnionym w Austrii zasiłków na dzieci, które mieszkają za granicą. "Jeśli te przepisy wejdą w życie, przeanalizujemy, czy są zgodne z unijnym prawem" - powiedziała.

Plany obcięcia wydatków na dzieci zapowiedziała rządząca od niedawna w Austrii koalicja, na której czele stoi Sebastian Kurz z konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP). Gabinet Kurza został zaprzysiężony 18 grudnia, dwa miesiące po wygranych przez jego partię wyborach parlamentarnych. OeVP utworzyła rząd koalicyjny z prawicowo-populistyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe).

Reklama

Nowy kanclerz powiedział w czwartek, że rząd zamierza obciąć zasiłki dla dzieci żyjących w tych krajach, w których koszty życia są niższe niż w Austrii. Jest też przekonany, że nowe regulacje nie będą sprzeczne z unijnym prawem dotyczącym zakazu dyskryminacji.

"To niesprawiedliwość wbudowana w system, że w przypadku dwojga dzieci, które nie mieszkają nawet w Austrii, ale w Rumunii, około 300 euro miesięcznie trafia do Rumunii i to jest prawie średni dochód w tym kraju" - powiedział Kurz reporterom w czwartek, cytowany przez Agencję Reutera.

Jak dodał, rząd przeanalizuje poziom zasiłków i zamierza je zmienić, żeby nie były tak wysokie jak obecnie. Jego zdaniem pozwoli to zaoszczędzić rocznie 100 mln euro.

Zasiłki w Austrii różnią się w zależności od wieku i liczby dzieci; zaczynają się od ok. 114 euro miesięcznie na rodzinę, która ma jedno dziecko.

Austria graniczy m.in. z Czechami, Słowacją i Węgrami, gdzie pensje i zasiłki są niższe. W tym niemieckojęzycznym kraju pracuje wielu obywateli Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie w sektorze opieki zdrowotnej i budowlanym. Według agencji Reutera w 2016 roku na zasiłki dla pracowników na 132 tys. dzieci mieszkających za granicą trafiło 273 mln euro.

W ubiegłym roku Komisja Europejska krytykowała Niemcy za podobny plan cięcia zasiłków na dzieci. Berlin ostatecznie się z niego wycofał.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »