Reklama

Koniec lokat "antybelkowych"

Depozyty z jednodniową kapitalizacją stracą na atrakcyjności. To efekt wprowadzenia nowych zasad obliczania podatku od odsetek kapitałowych. Będzie on zaokrąglany do pełnych groszy, a nie jak dotychczas - pełnych złotych.

Lokaty z jednodniową kapitalizacją cieszą się dużą popularnością. Z danych Komisji Nadzoru Bankowego wynika, że na 31 sierpnia 2011 r. stanowiły one około 20 proc. ogólnej sumy depozytów gospodarstw domowych - w całym sektorze usług bankowych ich udział oscylował wokół 17 proc. Popularność zawdzięczają temu, że pozwalają unikać opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu odsetek kapitałowych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zasad zaokrąglania podstaw opodatkowania i podatku.

Pobierz za darmo program PIT 2011

Reklama

Wielkości te zaokrągla się do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa do pełnych złotych. Dzięki temu od odsetek, których wysokość nie przewyższa 2,49 zł, nie płaci się zryczałtowanego 19 proc. podatku dochodowego. Nie przekracza on bowiem 0,50 zł.

Banki, wykorzystując ten mechanizm, oferowały swoim klientom depozyty z jednodniową kapitalizacją i umożliwiały zakładanie kilku lokat. W praktyce pozwalało to uniknąć podatku w przypadku wprowadzenia dziennej kapitalizacji odsetek od lokat do 18 tys. zł i oprocentowanych na poziomie 5 proc. rocznie. Wkrótce takie korzyści podatkowe skończą się.

Podstawy opodatkowania wymienione w art. 30a ust. 1 pkt 1-3 ustawy o pdof oraz kwoty pobieranych od nich podatków mają być zaokrąglane nie do pełnych złotych, lecz do pełnych groszy w górę. Rozwiązanie to wchodzi w życie 31 marca 2012 r. Resort finansów szacuje, że dzięki temu wpływy budżetowe zwiększą się o około 380 mln zł rocznie.

Banki - w odpowiedzi na te zmiany - wycofują lokaty z jednodniową kapitalizacją ze swojej oferty.


autor: Małgorzata Żujewska
Gazeta Podatkowa nr 25 (857) z dnia 2012-03-26

GOFIN podpowiada

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »