Koniec marudzenia przy kasie?

Rodzice marzą o spokojnych zakupach bez słodyczy przy kasach. Podobne marzenia ma niemiecka koalicja rządowa.

Zakupy z dziećmi nie zawsze należą do przyjemności. Małe pociechy same wyznaczają trasę zakupów, z impetem pchają wózek w stronę stoiska z napojami, a przy kasie postanawiają uzupełnić własne zapasy słodyczy. Wystawione przy kasach słodkości tylko ich do tego zachęcają - uważa koalicja rządowa, która postanowiła wypowiedzieć wojnę marudzeniu przy kasach.

Słodycze kuszą

Rząd federalny powinien wraz z handlowcami przyczynić się do stworzenia kas "bez marudzenia" - głosił jeden z wniosków Unii i SPD z okazji rozpoczętych w Berlinie (16 stycznia br.) światowych targów żywności "Zielony Tydzień". Przewodnicząca Komisji ds. Żywności, Gitta Connemann (CDU), podkreśliła, że słodycze przy kasie nie powinny być narzędziem "kuszenia" najmłodszych. Chadecy i socjaldemokraci postulują jednocześnie, by w sklepach pojawiło się więcej mniejszych opakowań. Dzięki temu mniej żywności trafi na śmietniki. Wniosek koalicjantów znalazł się na porządku obrad Bundestagu 15 stycznia br.

Reklama

Minister oponuje

Postulat koalicjantów spotkał się jednak z niezrozumieniem federalnego ministra rolnictwa Christiana Schmidta (CSU). W wywiadzie dla dziennika "Bild" Schmidt przyznał, że nie jest zwolennikiem "regulowania wszystkiego" i "narzucania woli". Uważa, że regulacja dotycząca słodyczy przy kasach to nie zadanie polityki, tylko konsumentów i handlowców.

Jego zdaniem należy zastanowić się, czy w handlu detalicznym zawsze konieczne jest wystawianie przy kasie słodyczy i papierosów. Zaapelował także do producentów o zwracanie uwagi na wygląd opakowań, by te "nie kusiły dzieci".

Niektóre sieci handlowe z własnej inicjatywy testują już kasy bez słodyczy. Latem ubiegłego roku pierwsze eksperymenty przeprowadziła w niektórych placówkach sieć dyskontowa Lidl.

Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: KAS | słodyczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »