Reklama

Koniec różnic w kursach walut

Nadchodzi koniec drakońskich różnic w przeliczaniu kursów walut. Ministerstwo Gospodarki (MG) chce wprowadzić przejrzyste zasady spłaty rat kredytów walutowych - do przeliczania rat kredytowych miałby być stosowany średni kurs NBP.

Resort przygotował założenia do zmian w prawie bankowym. Zmiany mają dotyczyć wyeliminowania przy zaciąganiu i spłacie kredytu spreadu (różnicy w kursie zakupu i sprzedaży walut przez polskie banki). Ustalana przez banki wysoka różnica między kursem zakupu i sprzedaży jest dotkliwa dla spłacających kredyty walutowe - przekonuje ministerstwo.

"Obecnie kredytobiorcy ponoszą dodatkowe koszty przy spłacie rat kapitałowo-odsetkowych kredytów udzielonych w walutach obcych. Wysokość tych kosztów w postaci tzw. spreadu, czyli różnicy pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży waluty, nie jest określona precyzyjnie w umowach i może być dowolnie kształtowana przez bank, który w ten sposób może arbitralnie kształtować warunki spłaty kredytu" - podkreśla MG w poniedziałkowym komunikacie.

Reklama

Według resortu ograniczenie możliwości dowolnego kształtowania poziomu spreadu zwiększy przejrzystość zasad spłat kredytów i ułatwi porównywanie ich kosztów w różnych bankach. Wpłynie to na większą konkurencję między bankami i zabezpieczy przed wzrostem prowizji czy marż kredytów.

W ocenie ministerstwa, zastosowanie średniego kursu NBP do przeliczania rat kredytu w zawartych umowach, w ich niewykonanej części, nie spowoduje negatywnych konsekwencji dla sektora bankowego. Rentowność produktów bankowych określają odsetki, marże i prowizje, których zmiany nie będą dotyczyły. Z szacunków MG na podstawie danych GUS wynika, że spready to ok. pół procenta rocznych przychodów banków.

Wyliczenia Ministerstwa Gospodarki

Z wyliczeń MG wynika, że średni spread w NBP wynosi ok. 2 proc., w PKO SA ok. 5 proc., w BRE i PKO BP ok. 6 proc. Dla niewymienionych z nazwy innych banków te wartości sięgają od 6,5 proc do 13-14 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »