Konto Mieszkaniowe pomoże w oszczędzaniu na mieszkanie? Wiemy, kiedy banki je uruchomią

Z początkiem lipca ruszył rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Poza możliwością ubiegania się o "kredyt na 2 proc.", ustawodawcy przewidzieli jeszcze jedną opcję. To korzystnie oprocentowane Konto Mieszkaniowe. Zapytaliśmy banki o to, kiedy zamierzają wprowadzić je do swojej oferty. Okazuje się, że zainteresowanym przyjdzie nieco poczekać.

Program Pierwsze Mieszkanie jest skierowany do osób poniżej 45. roku życia, które nie posiadały dotychczas swojego mieszkania lub domu. Konto Mieszkaniowe to możliwość oszczędzania z corocznie wypłacaną premią od państwa. Co ciekawe, konto można założyć od 13 do 45 roku życia - dzięki temu rodzice mogą zadbać o bezpieczną przyszłość swoich dzieci, zakładając Konto Mieszkaniowe jeszcze przed osiągnieciem przez nie pełnoletności.

Reklama

Na pierwszy ogień pójdzie Pekao

- Chcemy, aby ta stabilność, przewidywalność była podstawową cechą tego programu - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Tyle że na razie nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie takie konto można założyć. A będąc bardziej precyzyjnym - nie założymy go nigdzie. Na razie.

Prawdopodobnie najszybciej uda się złożyć stosowny wniosek w oddziale Pekao. Bank zapowiada bowiem, że wdroży Konto Mieszkaniowe od 10 lipca 2023 roku. - Od tego dnia będą dostępne szczegółowe warunki tej oferty w naszym banku. Konto w początkowym okresie będzie można założyć w oddziałach Pekao. Do jego otwarcia nie jest wymagane posiadania ROR w Banku Pekao. Będzie ono prowadzone bez opłat. Zakładamy, że zainteresowanie Kontem Mieszkaniowym będzie sukcesywnie rosło wśród klientów w kolejnych miesiącach - zapowiadają przedstawiciele Banku Pekao.

Może w tym roku?

Nieco dłużej potrwa oczekiwanie w innych bankach. Nie wiadomo, kiedy Konto Mieszkaniowe pojawi się w ich ofercie. Chociaż Artur Newecki, rzecznik VeloBanku, informuje, że wdrożenie Konta Mieszkaniowego planowane jest do końca czwartego kwartału bieżącego roku. - Obecnie pracujemy nad koncepcją i ostatecznym kształtem oferty. Zainteresowanie oczywiście będzie zależne od jej parametrów, które na ten moment nie są jeszcze ustalone. W 2024 roku szacujemy je jednak na poziomie od 5 do 10 tys. rachunków - stwierdził Artur Newecki w rozmowie z Interią Biznes. 

- Konto Mieszkaniowe w ramach rządowego programu Pierwsze Mieszkanie planujemy wdrożyć do oferty w grudniu. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie internetowej - powiedziała nam Małgorzata Witkowska, starszy specjalista w Departamencie Komunikacji Korporacyjnej PKO Banku Polskiego.

Prace wdrożeniowe trwają też w Alior Banku. - Chcemy jak najszybciej udostępnić Konto Mieszkaniowe naszym klientom. Konto mieszkaniowe będzie całkowicie bezpłatne, a klient podczas jego założenia zgodnie z ustawą musi posiadać ROR w jakimkolwiek banku. Trudno w tym momencie ocenić, z jakim zainteresowaniem spotka się ten produkt - ogłosili przedstawiciele biura prasowego Alior Banku.

Kto może otworzyć Konto Mieszkaniowe?

Konto może otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. W programie może także wziąć udział osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci. Tu jednak pojawiają się pewne ograniczenia. Mieszkanie nie może być większe niż 50 m2 w przypadku dwójki dzieci, 75 m2 w przypadku trojga oraz 90 m2 w przypadku czwórki dzieci. Jedynie w przypadku co najmniej piątki dzieci nie wprowadzono ograniczeń pod względem powierzchni.

Jak ma to działać?

Aby Konto Mieszkaniowe pozostało aktywne, trzeba je stale zasilać kwotą od 500 do 2000 zł miesięcznie. W każdym roku należy dokonać co najmniej 11 wpłat. W takim przypadku każdemu oszczędzającemu zostanie naliczona specjalna Premia Mieszkaniowa. Będzie ona równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Premia naliczana ma być corocznie i wypłacana jednorazowo. W każdym roku wybierany jest wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zauważa, że odsetki od oszczędności zgromadzonych na koncie będą zwolnione z 19-proc. "podatku Belki", a wpłaty Premii Mieszkaniowej nie będzie trzeba uwzględniać w zeznaniu PIT.

Oczywiście, oszczędzane środki muszą być przeznaczone na zakup pierwszego mieszkania, w tym zakup lub budowę domu jednorodzinnego. Definicja pierwszego mieszkania jest na szczęście dość szeroka i obejmuje np. wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej lub partycypację w SIM albo TBS. W przypadku zakończenia oszczędzania na wydanie środków uczestnik programu będzie miał 5 lat.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Program Pierwsze Mieszkanie | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »