Konto mieszkaniowe z premią ma być dostępne od lipca. Ale wciąż nie wiadomo, w jakich bankach
Razem z kredytem na 2 procent wprowadzone będzie specjalne konto mieszkaniowe z premią. Oba rozwiązania mają być dostępne od lipca 2023 roku. Z tym, że o ile w przypadku nowego kredytu z rządowym wsparciem niektóre banki będą go oferować już od pierwszych dni lipca, to tego, gdzie można założyć konto mieszkaniowe, na razie nie wiadomo.
- Konto mieszkaniowe i kredyt mieszkaniowy na 2 procent mają być dostępne od lipca.
- Wiadomo już, w jakich bankach od lipca można zaciągnąć kredyt mieszkaniowy na 2 procent.
- Sprawdzamy, w jakich bankach można prowadzić konto mieszkaniowe z premią.
- Przypominamy także zasady działania konta mieszkaniowego z premią - kto może je założyć, na jak długo, jakie mają być korzyści.
Przepisy regulująca kredyt mieszkaniowy na 2 procent i prowadzenie kont mieszkaniowych wchodzą w życie już 1 lipca. W przypadku tego pierwszego rozwiązania szczegóły są już dobrze znane, a wielu klientów ma wręcz zrobione rezerwacje na zakup mieszkania, jak tylko otrzymają nowy preferencyjny kredyt.
Jeśli chodzi natomiast o konto mieszkaniowe, szczegóły tego instrumentu też są już znane. Ale ciągle nie ma kluczowej informacji - w jakich bankach będzie można je założyć, przynajmniej na początku działania programu.
Interia zapytała Bank Gospodarstwa Krajowego, jak idą rozmowy z bankami, mającymi prowadzić konta mieszkaniowe. Spytaliśmy także o postęp rozmów banki, które deklarowały chęć przystąpienia do programu.
Na czym polega korzyść z oszczędzania na koncie mieszkaniowym zamiast na zwykłym koncie oszczędnościowym? Chodzi o specjalną premię mieszkaniową za korzystanie właśnie z tego instrumentu. Dodatkowo odsetki naliczone według oprocentowania oferowanego przez bank mają być zwolnione z tzw. podatku Belki, wynoszącego 19 procent.
Premia mieszkaniowa ma być naliczana co roku i wypłacana jednorazowo. Będzie ona równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Przykładowo - jeżeli w ciągu roku odłożymy 12 tysięcy złotych, a inflacja będzie na poziomie 5 proc. (i będzie to wyższy wskaźnik), to premia za ten rok wyniesie 600 złotych.
Dodatkowo środki mają być oprocentowane zgodnie z ofertą danego banku. Co ważne, oprocentowanie może być o jedną czwartą niższe, niż oprocentowanie konta oszczędnościowego na nowe środki, jakie mogłaby założyć w tym banku dana osoba.
Oszczędzać trzeba będzie regularnie. W każdym roku trzeba będzie wpłacić na konto co najmniej 11 wpłat. Można będzie sobie pozwolić na jeden miesiąc "wakacji" od wpłat. Obostrzeniom podlegają także kwoty, jakie będzie można wpłacić - minimalna jednorazowa wpłata wyniesie 500 zł, a maksymalna - 2 tysiące złotych. W opcji maksimum można więc zaoszczędzić 24 tys. zł rocznie.
Na koncie trzeba będzie oszczędzać co najmniej trzy lata. Maksymalnie można to robić przez dziesięć lat. Po zakończeniu oszczędzania jest pięć lat na wypłatę środków.
Na koncie będzie można oszczędzać na preferencyjnych warunkach na szeroko rozumiane cele mieszkaniowe. Na co można oszczędzać na koncie mieszkaniowym? Możliwe cele to:
- zakup pierwszego mieszkania,
- zakup lub budowa domu,
- zakup działki pod budowę domu,
- sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej lub ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu,
- wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej,
- partycypacja w społecznej inicjatywie mieszkaniowej (SIM) albo towarzystwie budownictwa społecznego (TBS).
Podobnie jak w przypadku kredytu na 2 procent, nie każdy będzie mógł założyć takie konto. To dlatego, że narzędzie ma być wsparciem dla osób, które jeszcze nie mają żadnej nieruchomości i chciałyby mieć swoje pierwsze mieszkanie lub dom.
Dlatego to, kto może założyć konto mieszkaniowe, reguluje ustawa. Będzie mogła je otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego czy domu. Wyjątkiem jest sytuacja rodzin z dziećmi, które chciałyby zamienić posiadany lokal na większy. Konto założy więc także osoba, która posiada jeden lokal i mieszka w nim z co najmniej dwójką dzieci (własnych lub przysposobionych). Ale w takim przypadku posiadane do tej pory mieszkanie nie może być większe niż:
- 50 m2 w przypadku dwojga dzieci,
- 75m2 w przypadku trojga dzieci,
- 90 m2 w przypadku czworga dzieci.
W przypadku pięciorga lub większej liczby dzieci nie ma ograniczeń co do metrażu.
Osoby, które są zainteresowane założeniem takiego konta, potrzebują jeszcze tylko jednej informacji - w jakim banku można założyć konto mieszkaniowe? Niestety, tutaj sprawa się komplikuje, przynajmniej póki co. Otóż obecnie jeszcze żaden bank nie ma podpisanej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowy co do prowadzenia kont mieszkaniowych z premią. Jak tłumaczy BGK, to dlatego, że banki skupiają się teraz na programie "Bezpieczny kredyt 2 procent".
"Od marca prowadziliśmy uzgodnienia dot. programu Pierwsze mieszkanie z większością banków kredytujących we współpracy ze Związkiem Banków Polskich i Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Na chwilę obecną banki skupiają się przede wszystkim na wdrożeniu "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", w dalszej kolejności będą wdrażały konto mieszkaniowe" - podaje nam BGK.
Kiedy można spodziewać się przystąpienia pierwszych banków do drugiego uruchamianego w lipcu programu? Jak podaje BGK, dwa banki deklarują wprowadzenie do oferty konta mieszkaniowego jeszcze w lipcu. Bank zaznacza też, że prowadzi rozmowy z kolejnymi bankami.
O tym, że planują oferować konto mieszkaniowe z premią zdążyły od marca poinformować Bank Pekao SA i Bank Ochrony Środowiska. Na nasze pytanie, kiedy Pekao zaoferuje nowe rozwiązanie, bank odpowiada następująco: "zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Bank Pekao zamierza przystąpić do rządowego programu Konto Mieszkaniowe, o szczegółach będziemy informować wkrótce".
Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy natomiast odpowiedzi od Banku Ochrony Środowiska.
Martyna Maciuch