Kredyt gotówkowy - sposób na realizację bieżących potrzeb

Historycznie niskie bezrobocie i rosnące wynagrodzenia powodują, że chętniej korzystamy z finansowego wsparcia banków. Z uwagi na dużą elastyczność i uproszczone procedury często sięgamy po ofertę kredytów gotówkowych. Na co zwracać uwagę podczas ich wyboru?

Dobra koniunktura utrzymująca się w gospodarce sprawia, że chętniej korzystamy z zewnętrznych źródeł finansowania. W ubiegłym roku banki i SKOKi udzieliły 7,4 mln kredytów konsumpcyjnych. To o 2,8 proc. więcej niż 2017 r. (Kredyt Trendy). Zgodnie z raportem InfoKREDYT, aż 91 proc. ankietowanych bankowców wskazało, że najbardziej preferowane przez klientów są kredyty gotówkowe o stosunkowo krótkim terminie spłaty. Warto zatem sprawdzić, z czego wynika duża popularność tego typu zobowiązania.

Kredyt gotówkowy - swoboda w wydatkowaniu pieniędzy

Kredyty gotówkowe swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim wysokiej dostępności, uproszczonym procedurom oraz swobodzie w wydatkowaniu otrzymanych pieniędzy. Może się zdarzyć, że podczas składania wniosku bank zapyta o cel, na jaki przeznaczone ma być zobowiązanie, jednak jest to zazwyczaj informacja zasilająca wewnętrzne statystyki instytucji finansowej i nikt nie będzie kontrolował wydatków wspomaganych kredytem.

Reklama

Proces oceny zdolności kredytowej uproszczony jest do minimum. Bank weryfikuje dochody osiągane przez wnioskodawcę, które pomniejszane są o cykliczne koszty związane np. z utrzymaniem gospodarstwa domowego, samochodu czy obciążeniami wynikającymi ze spłaty innych zobowiązań. Analizowane są również rejestry Biura Informacji Kredytowej (BIK), które opisują, jak potencjalny kredytobiorca podchodził do spłaty dotychczasowych zobowiązań. Jeśli dyscyplina płatnicza budzi wątpliwości, klient musi liczyć się z odmową lub zaostrzeniem warunków finansowania.

Oprocentowanie, prowizja, RRSO i całkowita kwota do spłaty

Decydując się na kredyt gotówkowy warto bliżej przyjrzeć się podstawowym parametrom wpływającym na ostateczny koszt zobowiązania. Pierwszym z nich jest oprocentowanie nominalne, które określa wysokość odsetek, które naliczane będą od pożyczonego kapitału. Element ten jest wyraźnie eksponowany w ofertach 0%, co wcale nie oznacza, że kredyt te proponowane są za darmo. W takich sytuacjach głównym nośnikiem kosztów staje się prowizja naliczana za udzielenie finansowania. Obciążenie to może być płatne jednorazowo lub doliczone do kwoty kredytu i spłacane w ratach.

Aby ułatwić i przyspieszyć porównywanie ofert, banki muszą równolegle przedstawiać wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO). Ten procentowo wyrażony wskaźnik integruje oprocentowanie nominalne, prowizję oraz inne parametry wpływające na ostateczny koszt kredytu. Analiza RRSO powinna być uzupełniona weryfikacją całkowitej kwoty do spłaty. Parametr ten jest iloczynem miesięcznej raty i okresu finansowania i informuje, jaka kwota zostanie ostatecznie zwrócona do banku.

Warto zwrócić także uwagę na proponowane z kredytem ubezpieczenie. Klient nie ma obowiązku skorzystania z dodatkowej polisy, jednak jej brak może negatywnie wpłynąć na ostateczny koszt zobowiązania.

Wybór najlepszego kredytu gotówkowego nie musi być trudny

Kupując towar czy usługę nie lubimy przepłacać. Podobny mechanizm powinien działać podczas wyboru najlepszego kredytu gotówkowego czy innego produktu finansowego. Często jednak parametry opisujące zobowiązanie są na tyle enigmatyczne, że wybieramy ofertę, którą intuicyjnie uznamy za najbardziej atrakcyjną. W takich sytuacjach warto skorzystać z dostępnych w sieci rozwiązań. W takich sytuacjach warto skorzystać z dostępnych w sieci rozwiązań. Jednym z nich jest porównywarka internetowa, dzięki której zestawić można najlepsze na rynku kredyty gotówkowe.

Po określeniu kwoty kredytu, okresu finansowania i wypełnieniu krótkiego formularza, użytkownik otrzymuje indywidualny ranking ofert dopasowanych do wskazanych wcześniej kryteriów. Co ważne, kalkulacja jest bezpłatna i nie wymagane jest załączanie jakichkolwiek dokumentów. Wybór najlepszej oferty oznaczać może oszczędność liczoną od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »