Kredyty mieszkaniowe. W marcu popyt spadł o ponad 57 proc.

W marcu popyt na kredyty mieszkaniowe spadł o 57,6 proc. rok do roku - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Dodało, że liczba wnioskujących o kredyty mieszkaniowe w marcu spadła o 58,4 proc. rok do roku.

BIK podaje, że w marcu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 22,23 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 53,4 tys. rok wcześniej i jest to spadek o 58,4 proc. W porównaniu do lutego 2023 roku liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 16,8 proc.

Kredyty mieszkaniowe. Bardzo duże ograniczenie popytu

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w marcu wyniosła 372,89 tys. zł i była wyższa o 2,0 proc. w relacji do wartości z marca 2022 roku. W porównaniu do lutego była wyższa o 3,7 proc.

"Marcowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe jest potwierdzeniem obserwowanego już przez cały ubiegły rok zjawiska bardzo dużego ograniczenia popytu na kredyty mieszkaniowe. Jednak w interpretacji wyniku z marca tego roku, należy wziąć także pod uwagę specyfikę sytuacji, jaka miała miejsce w marcu 2022 r. Mieliśmy wówczas do czynienia ze skokowym wzrostem popytu na kredyty mieszkaniowe w reakcji na zapowiedź podwyżki o 2,5 pkt. proc. buforu na stopę procentową, wprowadzonej w kwietniu 2022 r" - napisano w komentarzu.

Reklama

"Dlatego też bieżący marcowy odczyt BIK Indeksu pokazuje nie tyle faktyczny spadek poziomu popytu, co efekt statystyczny - wysokiej bazy w następstwie ubiegłorocznej reakcji rynkowej na oczekiwany wzrost wysokości bufora" - dodano.

Efekt niskiej bazy spowoduje wzrost wartości Indeksu?

BIK podaje, że w kolejnych miesiącach 2022 popyt na kredyty mieszkaniowe nadal spadał, tworząc niską bazę dla porównań w 2023 r.

"Właśnie efekt statystyczny niskiej bazy z 2022 r. może powodować, że wartość Indeksu w kolejnych miesiącach roku będzie rosnąć. Warto zaznaczyć, że symptomem trwałej poprawy sentymentu do kredytów mieszkaniowych będzie dopiero dodatni odczyt indeksu, potwierdzający, że w danym miesiącu złożono zapytania na wyższą kwotę niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku" - napisano. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: BIK | kredyty mieszkaniowe | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »