Kredyty we frankach będą drożeć

Zła informacja dla wszystkich zadłużonych we frankach szwajcarskich. Szwajcarski bank centralny (SNB) podwyższył stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Wydaje się, że nie jest to ostatnia podwyżka w tym roku.

Póki co nie ma jeszcze powodów do wielkich obaw. Stopy procentowe w Szwajcarii wprawdzie rosną, ale za to kurs franka wobec złotego układa się po myśli kredytobiorców - spada.

Co czeka ich w dłuższej perspektywie? Benchmark dla 3-miesięcznego LIBOR-u w Szwajcarii został dziś podwyższony o 25 pkt. bazowych do 1,75 proc. Bank zapowiedział jednak, że będzie kontynuował swoją politykę stopniowego podwyższania stóp procentowych, jeśli wzrost gospodarczy w Szwajcarii będzie postępował zgodnie z prognozami. A te są pomyślne dla szwajcarskiej gospodarki.

Reklama

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył swoje prognozy wzrostu PKB w Szwajcarii na ten rok do 3 proc. z szacowanych w kwietniowej prognozie 2,2 proc. Tak samo uważa SNB, który też skorygował prognozy wzrostu PKB. Rynki spodziewają się w związku z tym, że bank nie powiedział ostatniego słowa w kwestii podwyżek (w tym roku były już dwie w marcu i czerwcu po 25 pkt bazowych) i kolejna czeka nas pod koniec roku. Istnieje szansa, że będzie to jednak ostatnia podwyżka. Perspektywy gospodarcze dla Szwajcarii na przyszły rok są dobre, ale wzrost będzie niższy. Zwrócił na to uwagę wczoraj jeden z przedstawicieli SNB. Analitycy odczytali tę wypowiedź jako sygnał, że bank nie będzie już więcej chłodził gospodarki.

KOMENTARZ
Emil Szweda, analityk Open Finance
Podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii nie wpłynie na wysokość rat kredytowych w najbliższym czasie. Co więcej raty mogą się obniżyć za sprawą spadającego kursu franka. Obserwowany od trzech miesięcy spadek notowań tej waluty powoduje, że raty kredytu mogą być wręcz niższe niż np. w czerwcu, gdy stopy LIBOR, od których zależy oprocentowanie kredytów, były niższe, lecz kurs franka znajdował się na wyższych poziomach.

Mimo to, osoby myślące o zaciągnięciu kredytu we frankach powinny przykładać dużą wagę do momentu zaciągania kredytu - gdyby ktoś zaciągał kredyt przy kursie NBP w okolicach 2,40-2,45 PLN za franka, to mogłoby się okazać, że po uwzględnieniu spreadu bankowego (różnicy w kursie franka przy udzielaniu kredytu i spłacie rat), wysokość jego kredytu pozostającego do spłaty byłaby po roku wyższa - w przeliczeniu na złote - niż w dniu zaciągnięcia kredytu, mimo regularnej spłaty rat.

Warto także zauważyć, że jednoczesny wzrost rat kredytów we frankach i nieznaczny spadek rat złotowych znacząco zmniejszył dysproporcję między tymi kredytami. Różnica między ratą malejącą we frankach i złotych spadła w ciągu roku z 55 proc. do 33 proc. obecnie, zaś rat równych z 45 do 30 proc. (Dysproporcje te zmniejszają się jednak jeśli bierzemy pod uwagę krótszy okres kredytowania). Niemniej kredyty we frankach nadal pozostają daleko bardziej atrakcyjną długoterminową formą kredytowania zakupu nieruchomości od kredytów złotowych i w perspektywie najbliższych miesięcy ta sytuacja nie powinna się zmienić. Z oświadczeń przedstawicieli SNB wynika, że cykl podwyżek stóp może ulec zahamowaniu w przyszłym roku i stopa LIBOR nie będzie mieć dużego wpływu na wysokość rat.

Zdania są natomiast podzielone jeśli chodzi o stabilność kursu złotego do innych walut - złoty może się osłabiać ze względu na przybliżającą się perspektywę wzrostu stóp procentowych w Polsce, w miarę jak rosnąć będzie inflacja. Nie ma co ukrywać, że ostatnie lata choć dobre dla złotego były efektem cyklicznej obniżki stóp procentowych - w takiej sytuacji rentowność obligacji spada, lecz rośnie ich cena i właśnie ten czynnik przyciągał do Polski zagranicznych inwestorów finansowych. Wzrost stóp procentowych może zaowocować procesem odwrotnym - jeśli ceny obligacji będą spadać, to kapitał zagraniczny może zacząć uciekać z Polski przyczyniając się do osłabienia złotego i tym samym do wzrostu wysokości rat kredytów nominowanych we frankach. Dopóki jednak ten proces nie będzie widoczny nie ma potrzeby np. przewalutowania kredytów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »