Lepsza koniunktura
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w styczniu o 11 pkt do 22,9 pkt, po drastycznym spadku w dwóch poprzednich miesiącach. Arbitrem bankowym wybrana została Katarzyna Marczyńska, sędzia orzekająca w sądach gospodarczych.
Swój wzrost Pengab zawdzięcza przede wszystkim większej aktywności deponentów indywidualnych zarówno złotowych jak i dewizowych. Zdaniem Pentora, który bada koniunkturę bankową na zlecenie Związku Banków Polskich, wzmożona aktywność depozytariuszy na rynku walutowym była następstwem masowej wymiany walut narodowych na euro. Placówki odnotowały bowiem zwiększone zainteresowanie lokatami dewizowymi, zwłaszcza terminowymi. Lepsze wiadomości napłynęły także z rynku lokat złotowych ludności. Nadal panuje jednak zastój na rynkach kredytowych, zarówno w przypadku klientów indywidualnych jak i przedsiębiorstw. Bankowcy nie przewidują w tym przypadku raptownego wzrostu akcji kredytowej, obawiają się natomiast wzrostu wartości kredytów nieregularnych. Mimo dobrego początku przedstawiciele banków obawiają się 2002 roku przewidując, że może być jeszcze gorszy niż poprzedni.
Według bankowców na koniec bieżącego roku oprocentowanie kredytu lombardowego wyniesie 12,5 proc., redyskonta weksli - 11,2 proc., kredytu na cele gospodarcze - 13,7 proc., a lokaty trzymiesięcznej - 6,6 proc. Dolar powinien kosztować w grudniu br. 4,2 zł, a euro - 3,88 zł.
Przedstawiciele banków ocenili poprzedni rok jako przeciętny dla polskiej bankowości, ani dobry, ani zły. Zdaniem blisko połowy badanych przez Pentor bankowców rok 2001 był jednak dla bankowości gorszy od poprzedniego, czyli 2000 roku.
Lepszych wyników uzyskanych w 2001 roku, niż rok wcześniej spodziewa się 38 proc. przedstawicieli banków, podobnych - 41 proc., a gorszych 20 proc. Oczekiwania tegoroczne są jednak znacznie gorsze niż w latach poprzednich. W tym roku o jedną trzecią zmalała liczba placówek oczekujących poprawy, a wzrosła spodziewających się pogorszenia swoich wyników.
Od marca br. rozpocznie działalność arbiter bankowy. Jego siedzibą będzie Związek Banków Polskich. Po zebraniu doświadczeń z jego działalności być może bankowcy wybiorą jeszcze jednego arbitra. Będzie to zależało przede wszystkim od liczby napływających i rozpatrywanych spraw.
DZIAŁ KADR
Katarzyna Marczyńska ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (1989 r.). W latach 1989 - 1991 pracowała jako aplikant sądowy w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu, a następnie (do 1996 r.) jako sędzia w Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Koninie. Od 1996 r. sędzia Wydziału XV i XX warszawskiego Gospodarczego Sądu Okręgowego oraz naczelnik Wydziału Nadzoru Merytorycznego w biurze ds. wydawania monitora sądowego i gospodarczego. Specjalizuje się w prawie materialnym i procesowym. Prowadziła ponad 1500 spraw (w tym sprawę TUiR Polisa). Działa także społecznie, jest instruktorem ZHP.