Lepsza ochrona klienta
Pakiet trzech ustaw mających zastąpić dotychczasową ustawę o działalności ubezpieczeniowej uchwalił wczoraj Sejm.
Pakiet trzech ustaw mających zastąpić dotychczasową ustawę o działalności ubezpieczeniowej uchwalił wczoraj Sejm. Prawo o działalności ubezpieczeniowej, o pośrednictwie i o ubezpieczeniach obowiązkowych wejdzie w życie na początku przyszłego roku, jeśli zgodzi się na to Senat i prezydent.
Sejm zdecydował się zatwierdzić główne rozwiązanie, zgodnie z którym dotychczasowe kompetencje Ministerstwa Finansów oraz Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń zastąpi jedna instytucja - Komisja Nadzoru Ubezpieczeń. Wbrew poprawkom zgłoszonym przez niektórych posłów, Komisja będzie ciałem kolegialnym, tzn. w jej skład oprócz przewodniczącego powoływanego w drodze konkursu - cieszącego się stanowiskiem Generalnego Inspektora Nadzoru Ubezpieczeniowego - wejdzie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz osoby rekomendowane przez ministra finansów i wykazujące się renomą w dziedzinie ubezpieczeń. Do kompetencji Komisji będzie należeć zarówno wydawanie zezwoleń na podjęcie działalności ubezpieczeniowej, czym dotychczas zajmował się resort finansów, jak i szeroko pojęty nadzór - w tej chwili obowiązek PUNU. Komisja Nadzoru ma mieć prawo m.in. ustanawiać w firmie zarząd komisaryczny, zarządzać likwidację towarzystwa w ściśle określonych przypadkach - np. gdy nie wypłaca ono odszkodowań - a także karać ubezpieczycieli za nierzetelną działalność ich agentów. Zgody Komisji będzie wymagać fuzja firm.
Wskutek poprawek przyjętych przez cały Sejm, a zgłoszonych przez m.in. posła Mirosława Pietrewicza z PSL, do ustawy o działalności ubezpieczeniowej wprowadzono szereg zapisów chroniących dobry interes klienta towarzystwa. Ogólne warunki ubezpieczenia mają odtąd być formułowane w sposób jednoznaczny i zrozumiały, a ewentualne wątpliwości będą interpretowane na korzyść ubezpieczanego czy ubezpieczającego. Ubezpieczony otrzyma także, w przypadku wykupywania polisy na życie, prawo wglądu do wyników badań lekarskich przeprowadzonych na żądanie towarzystwa ubezpieczeń. Interesowi klienta ma służyć również wymóg, aby w polskich spółkach towarzystw zagranicznych prezes i co najmniej jeden członek zarządu posługiwał się biegle językiem polskim.
Sejm zdecydował wprowadzając ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym, że powstanie rejestr agentów. Agent na każde żądanie będzie musiał poinformować klienta, czy pracuje dla jednego towarzystwa, czy też dla kilku. Zezwolenia udzialanego przez KNU będzie wymagać prowadzenie działalności brokerskiej.
Nie rozszerzono zakresu obowiązkowych ubezpieczeń. Nadal będą to ubezpieczenia OC komunikacyjne i rolników oraz gospodarstw rolnych od ognia i innych zdarzeń losowych, a także ubezpieczenia OC określone innymi ustawami (np. prawników) lub umowami międzynarodowymi.
KOMENTUJE DLA PG
JERZY WYSOCKI, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Uchwalenie trzech ustaw dotyczących problematyki ubezpieczeniowej stanowi znaczący krok w rozwoju prawa nie tylko polskiego, ale i europejskiego. Rzadko który kraj ma odrębną regulację dotyczącą pośrednictwa, a my obecnie będziemy ją mieli i wreszcie będziemy wiedzieli, ilu mamy agentów. Uchwalone właśnie prawo wdroży niedawno wydaną 4. dyrektywę UE dotyczącą samochodowych ubezpieczeń obowiązkowych. Ponadto nowe ustawy zawierają szereg przepisów prokonsumenckich. W tym względzie wyprzedzamy nawet dyrektywy unijne. Do tego dochodzi coś, co nazwałbym poziomem techniki ubezpieczeniowej - na przykład tworzenie niezbędnych baz informacyjnych. Moim zdaniem, jeśli te ustawy wejdą w życie, Polska będzie pod względem prawodawstwa ubezpieczeniowego w czołówce.