Majowa oferta obligacji skarbowych. Ile wyniesie oprocentowanie?

Resort finansów nie zmienił oprocentowania oszczędnościowych obligacji skarbowych w ramach majowej emisji. Oprocentowanie zostało utrzymane na poziomie z kwietnia.

Oprocentowanie obligacji skarbowych przeznaczonych dla osób fizycznych, podobnie jak poziom stóp procentowych, od wielu miesięcy pozostaje niezmienne.

Obligacje oszczędnościowe. W maju oprocentowanie bez zmian

W maju oprocentowanie 1-rocznych obligacji wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc. (oprocentowanie zmienne, uzależnione od stopy referencyjnej NBP).

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,85 proc.

"Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek" - informuje MF.

Reklama

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane będą odpowiednio na 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku.

Obligacje skarbowe. Zasady oprocentowania

Ministerstwo Finansów przypomina, że oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi w przypadku 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,10 proc. dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych równie jest zmienne i wylicza się je na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

Obligacje sposobem na ochronę oszczędności przed inflacją?

Tylko obligacje oszczędnościowe indeksowane inflacją (czteroletnie, dziesięcioletnie i rodzinne) pozwalają na uzyskanie rentowności "goniącej" wskaźnik inflacja. Należy pamiętać, ze w pierwszym okresie odsetkowym daleko im do inflacji, a dodatkowo część zysku zabiera podatek Belki.

Polacy chętnie kupują obligacje, które wydają się być wygodną alternatywą dla depozytowej oferty większości banków komercyjnych. W marcu sprzedano oszczędnościowe obligacje skarbowe o łącznej wartości przekraczającej 2,6 mld zł. To więcej niż w lutym (2,2 mld zł), ale znacznie mniej niż w rekordowych miesiącach ub.r. (czerwiec, lipiec, sierpień).

W marcu największym zainteresowaniem niezmiennie cieszyły się obligacje czteroletnie indeksowane wskaźnikiem inflacji. Stanowiły one 72 proc. sprzedaży, co odpowiadało wartości blisko 1,9 mld zł. 

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obligacje skarbowe | resort finansów | oszczędzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »