Maląg o wprowadzeniu 500 plus: Dzietność była ważna, ale najważniejsza była sytuacja polskich rodzin
- Proponujemy zmianę wysokości świadczenia od 1 stycznia 2024 roku. Proponujemy kwotę 800 zł na każde dziecko od 1 stycznia. Chcemy ten projekt ustawy przeprocedować jeszcze w tej kadencji - mówiła podczas I czytania projektu ustawy o 800 plus minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że cel podniesienia dzietności w Polsce towarzyszył wprowadzeniu programu Rodzina 500 plus, jednak "najważniejszą sprawą była sytuacja polskich rodzin" i "zmniejszenie ubóstwa".
W środę odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy w sprawie waloryzacji programu Rodzina 500 plus w ramach posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej. Zgodnie z zapowiedziami rządu, od przyszłego roku świadczenie zmieni się na 800 plus.
Obecna podczas dyskusji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreślała, że wypłata świadczeń to "nie jest koszt, ale inwestycja".
- Proponujemy (...) zmianę wysokości świadczenia od 1 stycznia 2024 (...) Proponujemy kwotę 800 zł na każde dziecko od 1 stycznia (...) Chcemy ten projekt ustawy przeprocedować jeszcze w tej kadencji- mówiła Maląg. Dodała, że w budżecie na 2024 rok na ten cel będą zabezpieczone środki, a także że wartość świadczenia "będzie wyższa niż skumulowana inflacja od 1 kwietnia 2016 roku (dnia wprowadzenia programu - red). do dnia dzisiejszego".