Małe szanse na ustawę frankową w tej kadencji

Wiele wskazuje, że prezydencki projekt ustawy o pomocy dla zadłużonych we frankach szwajcarskiej trafi do sejmowej zamrażarki i do wyborów nie zostanie z niej wyciągnięty - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Gazeta wskazuje, że przy ograniczonej liczbie posiedzeń Sejmu przed wakacjami szanse na drugie czytanie ustawy są niewielkie, a w roku wyborczym chęci procedowania kontrowersyjnego projektu są jeszcze mniejsze.

"Puls Biznesu" cytuje badania przeprowadzone na zamówienie Związku Banków Polskich. Wynika z nich, że duży odsetek ankietowanych co prawda rozumie trudną sytuację frankowiczów, ale tylko 8 proc. respondentów uważa, że państwo powinno pomagać wszystkim posiadaczom kredytów walutowych bez względu na ich sytuację materialną. Jedna trzecia badanych uważa, że pomoc powinna trafić do tych, którzy mają problemy ze spłatą kredytu.

Reklama

Jednocześnie 42 proc. badanych jest absolutnie przeciwnych wspieraniu frankowiczów, niezależnie od ich sytuacji.

W tym samym badaniu 8 proc. respondentów opowiedziało się zdecydowanie za ingerencją państwa w treść umów kredytowych, a 28 proc. raczej tak uważa - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- - - - - -

Frankowicze nie mają szczęścia, kredyty w euro okazały się bardziej opłacalne

Raty kredytów we frankach szwajcarskich są dużo wyższe niż w złotych. Siedemset tysięcy rodzin nadal jest w ciężkiej sytuacji. Czy mogą oni liczyć na ulgi i czy rządzący pomogą im w spłatach kredytów?

- Ostatnio dużo się mówi o frankowiczach, przede wszystkim w związku z ustawą, która miała im pomóc. Jak na razie takiej ustawy nie ma, jest natomiast wcześniejsza, która ma być znowelizowana i nieść pomoc osobom, które popadły w tarapaty - mówi Jarosław Sadowski, Expander.

Expander przeprowadził badania dot. sytuacji osób, które zaciągnęły kredyty we frankach od 2007 roku i porównał je z kredytami w złotówkach. Okazało się, że prawie pół na pół dzielą się osoby, które na tych kredytach skorzystały, i które na nich straciły. Największe straty wynoszą ponad 30 tys. zł, największe korzyści ponad 20 tys. zł. We wszystkich badanych przypadkach obecna rata kredytu frankowego jest wyższa. Dodatkowo ciągle przybywa osób, które na tym kredycie straciły.

- Cały czas rodzą się kolejne pomysły przewalutowania kredytów we frankach, ale musimy pamiętać, że ktoś będzie musiał za to zapłacić, jeżeli zostanie to przerzucone na banki, to wszyscy za to zapłacimy - wyjaśnia Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny.

- Nie martwmy się o banki, martwmy się o młodych ludzi, którzy chcą normalnie żyć w Polsce - podsumowuje Jarosław Mikołaj Skoczeń, zastępca redaktora naczelnego Agencji Informacyjnej MarketNews24.

W debacie wzięli udział: Jarosław Sadowski, Jarosław Jędrzyński i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń.

MarketNews24.pl

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

PAP
Dowiedz się więcej na temat: szanse | prezydencki projekt | ustawy | Puls Biznesu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »