Reklama

MF: Nie prowadzimy prac w zakresie uchylenia tzw. podatku Belki

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad uchyleniem tzw. podatku Belki. Postulaty rezygnacji z tego podatku pojawiły się wraz z narastająca inflacją, która zjada oszczędności. Eksperci zwracali uwagę, że nawet rządowe obligacje antyinflacyjne nie chronią ich realnej wartości, a państwo i tak pobiera podatek od odsetek.

- Obecnie nie prowadzimy prac w zakresie uchylenia tzw. podatku Belki - odpowiada Ministerstwo Finansów na pytanie Interii czy rozważa zniesienie bądź modyfikację tzw. podatku Belki.

Wysoka, dwucyfrowa inflacja (w kwietniu 12,4 proc.) zjada oszczędności Polaków. Premier Mateusz Morawiecki apelował niedawno do banków, żeby podnosiły oprocentowanie lokat. Ministerstwo Finansów podniosło w majowej ofercie  oprocentowanie dla niektórych obligacji detalicznych o 1 pkt proc., a wcześniej symbolicznie dwa razy po 0,5 pkt proc.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Dwa tygodnie temu zapowiedziana została nowa, promowana przez rząd jako "atrakcyjna" oferta rocznych obligacji skarbowych z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP (obecnie 5,25 proc.) oraz dwuletnich z dodatkową marżą. Problem w tym, że ani jedne ani drugie nie ochronią przed inflacją, a biorąc pod uwagę, że od odsetek trzeba zapłacić 19 proc. podatek Belki, ich realne oprocentowanie będzie niższe od nominalnego.

Przy oprocentowaniu brutto 5,25 proc. odsetki dla kwoty 10 tys. zł wyniosą 525 zł, ale te, które faktycznie wpłyną na konto, czyli po obcięciu podatku wyniosą 425,25 zł. To oznacza, że oprocentowanie, po uwzględnieniu podatku Belki dla tych papierów skarbowych wyniesie tylko 4,25 proc.

Co więcej, przed inflacją ze względu na podatek, nie chronią w pierwszym roku nawet obligacje "antyinflacyjne", przy których dopiero od drugiego okresu odsetkowego (w pierwszym jest stałe i niskie) oprocentowanie to wskaźnik inflacji plus marża.

Z tego powodu zaczęły pojawiać się opinie, że rząd powinien przynajmniej tymczasowo znieść podatek Belki, co zachęciłoby Polaków do oszczędzania, a to dodatkowo pomogłoby w walce z głównym źródłem problemu czyli wysoką inflację. Z odpowiedzi nadesłanej przez MF wynika jednak, że nie ma takich planów.

Monika Krześniak-Sajewicz

Zobacz również: 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »