Reklama

Premier Mateusz Morawiecki: Zaproponujemy nowe obligacje chroniące Polaków przed inflacją

- Chce powiedzieć o bardzo dobrej propozycji dla Polaków ze strony Skarbu Państwa. Wdrażamy nowe typy obligacji, a obligacja jest tym najpewniejszym środkiem inwestowania, które będą korzystne dla Polaków i będą wyznaczać swego rodzaju benchmark (dla rynków finansowych - red.). Będą to m.in. nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej banku centralnego. Dzisiaj to 5,25 proc. Ale też obligacje antyinflacyjne, które już wprowadziliśmy – będziemy je promować w większej liczbie placówek – powiedział podczas wystąpienia na Impact’22 w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki.

- Będą to obligacje mocno chroniące Polaków prze inflacją - dodał premier. 

Oferta obligacji oprocentowanych na poziomie stopy referencyjnej NBP oznacza, że i tak będą one realnie stratne (poniżej poziomu inflacji). Mało tego, od nominalnego zysku z obligacji pobierany jest jeszcze 19-proc. podatek (tzw. Belki). 

Premier dodał także, że "poza tym są obligacje o wyższym oprocentowaniu, które są już dostępne, ale będziemy je promować szerzej, nie tylko w sieci banku PKO BP, ale także w innych bankach". - Sieć zostanie powiększona do 1,5 tys. placówek, poza tym obligacje będzie można kupić przez telefon, przez internet. Będą to obligacje chroniące Polaków przed inflacją - mówił szef rządu.

Reklama

Z prezentacji, jaka pojawiła się podczas wystąpienia premiera, wynika, że zostaną także zaoferowane obligacje dwuletnie z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną. Szczegóły nowej oferty MF mają zostać zaprezentowane w 3 dekadzie maja, a papiery trafią do sprzedaży w czerwcu.

Przypomniał także, że rząd przygotował wsparcie dla kredytobiorców. To m.in. wakacje kredytowe. - Banki muszą rozumieć, że kredyt hipoteczny nie może być kulą u nogi. To w interesie banków jest, by nie było wielu obywateli, którzy maja kłopoty ze spłatą kredytu - podkreślił szef rządu. To też Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, w ramach którego - po spełnieniu warunków - można pozyskać łączną dopłatę do nawet 72 tys. zł

Premier Morawiecki apelował także do prezesów banków: przebudźcie się. Depozyty nie mogą być oprocentowane na obecnym poziomie. - To niezdrowy model gospodarczy - zauważył. 

- Mam konkretny apel do prezesów banków: koledzy przebudźcie się (...) Ta pobudka musi nastąpić szybko - dodał. 

Bezprecedensowe wyzwania: wojna, inflacja i szoki podażowe

Premier Morawiecki wskazał także, że wojna ma "wpływ na wszystko, co się dzieje w świecie gospodarki właściwie wszystkich państw na świecie". Podkreślił, że obecnie globalna gospodarka mierzy się z "bezprecedensowymi wyzwaniami". I wymieniał: pandemię i porwane łańcuchy dostaw, potężne szoki surowcowe, wojnę, która "pośrednio wywiera gigantyczny wpływ na wszystko wokół nas, burzy paradygmat spokoju, normalnej współpracy" i inflację.

- Mamy do czynienia z bezprecedensową inflacją w większości krajów świata. Jak mówi Joe Biden (prezydent USA), 70 proc. inflacji wywołała Rosja. W Holandii inflacja jest najwyższa od 45 lat, w Niemczech od 40 lat, w USA od 40 lat. Większość krajów świata przeżywa ogromny szok inflacyjny. Także w Polsce inflacja jest najwyższa od ponad 20 lat - wymieniał szef rządu. 

Premier podkreślił, by w "możliwie maksymalnym stopniu" uniezależniać się od tych surowców, "które są w posiadaniu krajów agresywnych, barbarzyńskich".

Wskazał również, w jaki sposób zmierzać do tego celu. - Wierzę głęboko, że mądre odejście od paliw kopalnych, takie, które pozwoli zrozumieć, że różne państwa startują z różnego punktu wyjścia, a jednocześnie uniezależniać się poprzez budowę odnawialnych źródeł energii, gospodarkę wodorową, promocję różnego rodzaju mechanizmów magazynowania energii - tworzy najlepszy możliwy mix dla wszystkich państw w Europie - mówił szef rządu.

Premier zaznaczył, że wielu w Zachodniej Europie marzyło się, że energia z Rosji będzie energią najtańszą. - Okazało się, że jest dokładnie odwrotnie. To najdroższa energia, nie mówiąc o tym, że tymi gazociągami, ropociągami płynie także krew niewinnych ludzi mordowanych cywili, kobiet, dzieci i żołnierzy walczących o suwerenną Ukrainę - podkreślił. 

Bed

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »