Mieć czy wypożyczyć - oto jest pytanie?

Posiadanie samochodu to duży komfort i wygoda, jednak łączy się również ze sporymi kosztami utrzymania. Nic więc dziwnego, że na popularności zyskują usługi takie jak krótkoterminowy wynajem auta (Rent a Car). Z badania Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wynika, że zdecydowana większość polskich kierowców posiada własny samochód, jednak aż 69 proc. Polaków skorzystało z usługi krótkoterminowego wynajmu pojazdu więcej niż jeden raz. Jakie są preferencje Polaków i które rozwiązania najbardziej się opłacają?

Według najnowszego badania KPMG's Global Automotive Executive Surveyaż 43 proc. badanych z całego świata uważa trend ,,Mobilność jako usługa’’ (Mobility-as-service) za ważną tendencję w dziedzinie motoryzacji. Konsumenci coraz częściej postrzegają korzystanie z samochodu jako usługę, a nie towar. Coraz więcej decyzji motoryzacyjnych podejmują na podstawie całkowitego kosztu posiadania auta, uwzględniającego nie tylko zakup pojazdu, ale i jego szeroko pojęte utrzymanie jak np. serwisowanie, ubezpieczenie, utrata wartości etc. 

Natomiast badanie Grupy Credit Agricolepokazuje, że pokolenie X ma już zupełnie inne podejście do posiadania samochodu. Rezygnują z jego zakupu na rzecz wynajmu - jeśli zajdzie taka potrzeba. Coraz popularniejsze stają się również aplikacje miejskie, które umożliwiają krótkoterminowy wynajem samochodu na minuty (tzw. car sharing). To wyraźny znak, że pojazd przestaje być kojarzony z aktywem, a wynajem zamiast kupna staje się szczególnie korzystnym wyborem dla potencjalnych konsumentów.

Reklama

Polacy i wynajem krótkoterminowy

Także na naszym rynku wynajem krótkoterminowy (Rent a Car, wynajem auta z wypożyczalni) staje się coraz bardziej popularny. Według badania SW Research zrealizowanego na zlecenie PZWLP aż 69 proc. Polaków skorzystało z wynajmu krótkoterminowego więcej niż jeden raz. Niemal co czwarty badany przyznaje się do skorzystania z takiej usługi jeden raz, z powodu ciekawości. Z kolei 6 proc. respondentów wynajmuje pojazdy często, traktując to jako alternatywę dla posiadania własnego samochodu. Jako zalety takiego rozwiązania Polacy najczęściej wskazują proste formalności (38 proc.), możliwość wynajmu dokładnie takiego auta, jakiego potrzebują na daną okoliczność (37 proc.), oraz jasne zasady wynajmu (37 proc.). 

Dla kierowców liczy się również szybkość realizacji usługi (34 proc.), samochód można bowiem odebrać już następnego dnia. Polacy zwracają też uwagę na takie czynniki jak atrakcyjna oferta cenowa (32 proc.), oraz pełen pakiet usług dodatkowych (32 proc.). Trzech na dziesięciu badanych zwróciło szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a 28 proc. wśród najważniejszych zalet wymieniło sprawdzony, niezawodny, regularnie serwisowany samochód. Co piąty badany twierdzi, że ważna jest dla niego pewność, że auto jest odpowiednio przygotowane do jazdy, również w kwestiach związanych z dezynfekcją.

Kupuję vs. wypożyczam, czyli ile to kosztuje?

Decydując się na kupno własnego samochodu, oprócz samej jego ceny musimy ponieść wiele opłat związanych z użytkowaniem. Podatek od zakupu (PCC), ubezpieczenie OC, oraz jeśli kierowca chce mieć większą ochronę - także AC, przeglądy techniczne. Przy zakupie auta używanego - koszty przerejestrowania i ewentualnych napraw. Według badania portalu dobrymechanik.pl średni roczny koszt napraw auta to 1360 zł. Razem z wyżej wymienionymi usługami koszty te mogą wynieść nawet ok. 5000 zł rocznie.

Z kolei wynajmując auto na krótki okres, możemy korzystać ze wszystkich zalet posiadania samochodu, ale ponosimy jedynie koszt wynajmu oraz zwrotną kaucję. Nie trzeba pamiętać o regularnych przeglądach, naprawach, wymianie opon czy ubezpieczeniu, ponieważ te kwestie spoczywają na firmach oferujących samochody w wynajmie krótkoterminowym (Rent a Car, wypożyczalnie samochodów), które przygotowują samochód do jazdy. 

Koszty wynajmu aut z wypożyczalni w Polsce, podobnie jak na całym świecie, są uzależnione od wielu czynników m.in. czasu na jaki chcemy wynająć pojazd, okresu w którym zamierzamy wypożyczyć auto (np. długi weekend, święta, okres wakacyjny), klasy auta i jego wyposażenia, a także aktualnych ofert promocyjnych w danej firmie. Ceny za wynajem mniejszego auta na 1 dzień mogą się zaczynać już od nawet stu kilkudziesięciu złotych, a na weekend od ok. 300 zł.

oprac. WSz

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rent-a-car | kierowcy | wynajem samochodów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »