Mój prąd: Złożono 100 tysięcy wniosków

Złożono 100 tysięcy wniosków o dotację na instalacje fotowoltaiczne. Resort klimatu poinformował, że rządowy program, z budżetem o wysokości 1 mld zł, jest na półmetku.

Minister klimatu Michał Kurtyka mówił, że dzięki programowi Mój prąd fotowoltaika prosumencka cieszy się dużą popularnością wśród Polaków.

Kurtyka powiedział, że produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych to korzyść zarówno dla środowiska, jak i dla domowego budżetu. Zaznaczył, że program Mój prąd ma duży udział w zmianie polskiej energetyki, czyniąc ją bardziej rozproszoną. Jednocześnie - jak wskazał - rodziny mogą oszczędzać na rachunkach za prąd.

Pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominik Bąk zaznaczył, że co miesiąc montowane są instalacje na dachach, których moc odpowiada jednemu staremu blokowi węglowemu, tak zwanej "dwusetce". Poinformował, że tylko w czerwcu 156 megawatów mocy zainstalowanej pochodziło z instalacji, które zawarto we wnioskach złożonych do NFOŚiGW.

Reklama

- Przeciętnie wniosek obejmuje instalacje o mocy 5-5,5 kilowatów i, na dobrą sprawę, dziennie do Narodowego Funduszu wpływa od pół tysiąca do siedmiuset - rekordowe dni to jest nieco ponad siedemset - wniosków o dofinansowanie w ramach Mój prąd - wskazywał.

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska ocenił, że energetyka prosumencka stała się swego rodzaju "modą" w Polsce, a sektor energetyki słonecznej dynamicznie się rozwija.

Przypomniał, że 1 lipca moc zainstalowana PV, czyli fotowoltaiczna, osiągnęła ponad 2 tysiące 100 megawatów. - Polska przeżywa w tej chwili boom inwestycyjny w zakresie przyrostu mocy zainstalowanych PV i ogromna w tym zasługa programu Mój prąd - stwierdził wiceszef resortu klimatu.

W ramach programu Mój prąd możliwe jest dofinansowanie do 50 procent kosztów budowy instalacji o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW. Maksymalna dotacja to 5 tysięcy złotych. Wnioski są przyjmowane do 18 grudnia lub do momentu wyczerpania środków.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: energetyka | fotowoltaika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »