Możliwa podwyżka cen gazu dla gospodarstw domowych
- Widzę podstawy do niewielkich ruchów na cenie gazu dla gospodarstw domowych, ale to nie będą ruchy znaczące - powiedział dziennikarzom w poniedziałek wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak.
Maciej Woźniak pytany o możliwość podniesienia cen taryf gazu dla gospodarstw domowych powiedział, że spółka rozmawia o tym z regulatorem - Urzędem Regulacji Energetyki.
- Przedstawiamy swoje argumenty, prezes URE ma swoje narzędzia, ale nie spodziewamy się dużych zmian w taryfie dla gospodarstw domowych(...) widzę podstawy do niewielkich ruchów na cenie, ale nie będzie to znaczące - powiedział M. Woźniak.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej wynikom PGNiG za trzeci kwartał br. - władze firmy podkreślały, że w ostatnim czasie wzrosły ceny ropy naftowej. Np. w lipcu baryłka ropy brent kosztowała 44,77 dol. - w ostatnich dniach - ponad 63 dol. Tymczasem ponad połowa gazu, jaki PGNiG odbiera w ramach wieloletniego kontraktu z Gazpromem - tzw. kontraktu jamalskiego indeksowana jest właśnie do cen ropy.
W związku z nowelizacją prawa energetycznego z końca 2016 r. z obowiązku ubiegania się o zatwierdzenie taryf w URE zostały - z dniem 1 października br. zwolnione przedsiębiorstwa obrotu dostarczające gaz do wszystkich odbiorców końcowych, z wyjątkiem odbiorców w gospodarstwach domowych.
Przedsiębiorstwa dostarczające gaz ziemny do odbiorców w gospodarstwach domowych z obowiązku taryfowania będą zwolnione od 1 stycznia 2024 r.
- - - - -
Woźniak spodziewa się na koniec roku podwojenia zeszłorocznego wolumenu sprzedaży gazu na Ukrainę.
Spółka, informując w poniedziałek o wynikach za dziewięć miesięcy br. poinformowała, że sprzedała na Ukrainie 430 mln m sześciennych gazu.
- Po trzech kwartałach tego roku sprzedaliśmy na Ukrainę 430 mln m sześc. gazu. Na koniec roku spodziewamy się podwojenia wolumenu zeszłorocznego, w okolicach 700-800 mln m sześc., aczkolwiek dużo tu zależy od sytuacji na tamtejszym rynku - powiedział.
Pierwsza dostawa polskiego gazu miała miejsce w sierpniu 2016 r. Od jesieni 2015 r. Ukraina przestała importować gaz z Rosji. Pod koniec października br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło umowę z ukraińskim operatorem sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. Nowy kontrakt umożliwia polskiej spółce korzystanie z podziemnych magazynów gazu znajdujących się na terytorium Ukrainy, dwa tygodnie wcześniej PGNiG zawarło umowę z Ukrtransgazem na przesył gazu na terytorium Ukrainy.
M. Woźniak mówił, że liczy iż w kolejnych latach sprzedaż gazu na Ukrainę będzie rosnąć.
Sprawdź bieżące notowania PGNiG na stronach BIZNES INTERIA.PL