Mundur, prestiż i 20 tys. funtów
Blisko 1000 Polaków zgłosiło się do północnoirlandzkiej policji. Już niedługo okaże się, ilu z nich podpisze kontrakty. Tymczasem, w całej Wielkiej Brytanii poszukiwani są nowi funkcjonariusze. Jeśli nie byłeś karany, znasz dobrze angielski i cieszysz się dobrym zdrowiem, zgłoś się!
Kandydaci na brytyjskich policjantów nie mogą mieć więcej niż 50 lat. Nie muszą mieć co prawda wcześniejszego doświadczenia w pracy w służbach mundurowych, ale konieczny jest komunikatywny - w mowie i w piśmie - angielski.
Co ciekawe, szanse zwiększa wcześniejsze zatrudnienie w pubach, klubach i restauracjach. Dlaczego? Bo w takich miejscach można nauczyć się nie tyle poprawnej angielszczyzny, ile slangu jakim Wyspiarze porozumiewają się na co dzień.
Cudzoziemcy są szczególnie poszukiwani w tzw. Community Support Police, czyli policji pomocniczej. To stosunkowo nowa formacja, która cały czas się rozwija i ciągle rosną uprawnienia jej funkcjonariuszy.
Kandydaci na brytyjskich policjantów muszą mieć także pewne predyspozycje - przede wszystkim chodzi tu o spokój, zimną krew, trzeźwe i szybkie myślenie oraz umiejętność łagodzenia konfliktów. Bez szans są osoby, które nie chcą i nie umieją pracować z ludźmi, współpracować z zespołem i nie są odporne na stres. Dodatkowym atutem są obsługa komputera i prawo jazdy.
Nadal jesteś zainteresowany pracą w policji? W takim razie przygotuj się do wypełnienia szczegółowego formularza, w którym nie tylko będziesz musiał podać wszystkie swoje dane osobowe oraz informacje dotyczące wykształcenia i dotychczasowej kariery zawodowej.
Aplikacja to pierwsze sito. Jest tak skonstruowana, by specjaliści od rekrutacji po jej przestudiowali od razu mogli - wstępnie - ocenić twoje predyspozycje (lub ich brak). I jeszcze jedno: uzbrój się w cierpliwość. Na odpowiedź przyjdzie ci czekać przynajmniej kilka tygodni. Jeśli przejdziesz przez te etap, czekają cię rozmowy kwalifikacyjna, testy sprawnościowe i predyspozycji oraz szczegółowe badania lekarskie.
Brytyjska policja to jednak nie tylko mundurowi. Szansę na etat mają także cywilni specjaliści różnych dziedzin. Poszukiwani są m.in. fotografowie, chemicy, biolodzy, informatycy, psychologowie, tłumacze, językoznawcy, kierowcy, mechanicy, księgowi itp.
Agnieszka Tomaszewska