Najdroższe nazwiska na rynku sztuki

Kto jest najbardziej rozchwytywanym artystą współczesnym? Jakie nazwiska generują największe obroty na rynku aukcyjnym? Na te i inne pytania odpowiadają analitycy portalu Artprice.

Portal Artprice, który jest największą bazą informacji na temat rynku aukcyjnego, przygotował ranking artystów współczesnych cieszących się największym zainteresowaniem kupujących. Artystów, których prace generują największe obroty na aukcjach sztuki. O ich sile świadczyć może fakt, że pierwsze trzy nazwiska z tej listy odpowiadają aż za 22 proc. obrotów w tym segmencie rynku.

Kto znajduje się w tym gronie?

Na szczycie zestawienia znalazł się Jean-Michel Basquiat. W sezonie 2013-2014 na aukcjach sprzedano łącznie 86 prac tego amerykańskiego artysty, generując przy tym obroty wysokości 162,4 mln euro. Jego najdroższe dzieło zlicytowano w tym czasie za 22,5 mln euro. Basquiat był prekursorem graffiti oraz przedstawicielem nowego ekspresjonizmu. W jego obrazach łączą się elementy sztuki afrykańskiej, komiksu, czy sztuki ulicy. Znany jest również ze swojej przyjaźni i współpracy z Andym Warholem. Zmarł w 1988 r. po przedawkowaniu narkotyków w wieku zaledwie 28 lat.

Reklama

Na drugiej pozycji w rankingu Artprice znalazł się Jeff Koons. W ostatnim sezonie zlicytowano łącznie 52 prace sygnowane jego nazwiskiem, za łączną kwotę 115 mln euro. Najdroższym dziełem Koonsa sprzedanym w tym czasie była rzeźba Balloon Dog (Orange), która na jesieni zeszłego roku zmieniła właściciela za 38,6 mln euro, ustanawiając tym samym nowy rekord na rynku sztuki współczesnej.

Twórczość Koonsa wywołuje skrajne reakcje. Dla wielu jest przykładem skrajnego kiczu, dla innych jest pionierska i zapisuje ważną kartę w dziejach historii sztuki. Koons słynie z wykorzystywania przedmiotów codziennego użytku oraz ich twórczego przetwarzania. Inspiruje się reklamą i popkulturą.

Na trzeciej pozycji w tym zestawieniu znalazł się kolejny Amerykanin, Christopher Wool. Sprzedaż jego prac w ostatnim sezonie osiągnęła poziom prawie 62 mln dolarów. W tracie roku na aukcjach wystawiono łącznie 54 prace tego artysty, a najdroższa z nich została zlicytowana za 17,6 mln euro. Na następnych pozycjach rankingu Artprice znaleźli się Chińczyk Fanhni Zeng, Brytyjczyk Peter Doig, Amerykanin Richard Prince oraz Niemiec Martin Kippenberger.

Pierwszy Polak w tym zestawieniu znalazł się dopiero na 422 miejscu i jest nim Wilhelm Sasnal.

Według danych portalu Artprice na rynku aukcyjnym sprzedano 19 prac tego artysty, za łączną kwotę 310,4 tys. euro. Najdroższe dzieło Sasnala w tym sezonie kosztowało 38,3 tys. euro. Artprice przygotowuje również podobne zestawienie dla młodych artystów, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia. Tu na szczycie zestawienia znalazł się Oscar Murillo. W ciągu jednego sezonu sprzedano 38 prac tego artysty o łącznej wartości 3,9 mln euro.

- Patrząc na rekordzistów z rynku aukcyjnego należy pamiętać, że 66 proc. prac współczesnych sprzedawanych jest na świecie poniżej 5 tys. euro. Warto być również świadomym, że dużą cześć tego rynku stanowi rynek pierwotny, na którym kolekcjonerzy kupują prace od galerii reprezentujących poszczególnych artystów. To są również najlepsze miejsca do zakupu prac pod kątem inwestycyjnym, ponieważ to galerie budują rozpoznawalność poszczególnych artystów zanim trafią oni na wtórny rynek aukcyjny. - komentuje Karolina Nowak, Zarządzająca Inwestycjami w Dzieła Sztuki w Wealth Solutions.

Wealth Solutions
Dowiedz się więcej na temat: najdroższa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »