Nasze opłaty drastycznie zbite drugi raz
Od 2015 r. opłata interchange pobierana przez banki podczas płatności kartami będzie wynosiła maksymalnie 0,3 proc. - przewiduje nowela ustawy o usługach płatniczych, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
Opłata interchange to opłata pobierana od transakcji bezgotówkowych dokonywanych kartami płatniczymi. Jest to druga w ostatnim czasie inicjatywa mająca na celu obniżkę stawek interchange - w lipcu zmniejszono je do 0,5 proc.
Nowelizacja przewiduje, że w przypadku kart debetowych stawka interchange zmniejszy się do 0,2 proc., a dla kredytowych - do 0,3 proc.
Posłowie zdecydowali się na kolejne - w tak krótkim czasie - obniżenie stawki interchange, gdyż 1 stycznia 2015 r. w życie ma wejść porozumienie zawarte pomiędzy Komisją Europejską a jedną z organizacji kartowych - Visa Europe. Zgodnie z tym porozumieniem wszelkie transakcje realizowane w naszym kraju przez agentów rozliczeniowych, których siedziba znajduje się poza Polską, byłyby rozliczane właśnie według stawek 0,2 i 0,3 proc. W efekcie agenci rozliczeniowi, będący polskimi przedsiębiorcami, straciliby na konkurencyjności, gdyż dla nich bariera interchange byłaby na poziomie 0,5 proc.
"Ustawa neutralizuje negatywne skutki zmiany zasad regulujących świadczenie usługi transgranicznego rozliczania transakcji kartami płatniczymi (tzw. acquiringu) na terytorium Unii Europejskiej, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r." - wskazała kancelaria prezydenta w komunikacie.Nowe przepisy przewidują też wydłużenie z 3 do 5 lat okresu, w którym maksymalne kwoty opłaty interchange nie będą obowiązywać w przypadku uruchomienia działalności przez nową organizację kartową. Zapis ten ma przyczynić się do rozwoju m.in. polskich organizacji kartowych.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia. W przypadku umów zawartych przed tą datą przewidziano trzymiesięczny okres na ich dostosowanie do nowych przepisów.
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, reprezentująca największych akceptantów kart płatniczych, wyraża satysfakcję z faktu podpisania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych, która reguluje wysokość opłaty interchange. Od 2015 r. opłata interchange pobierana przez banki za płatności kartami debetowymi będzie wynosiła maksymalnie 0,2% a za płatności kartami kredytowymi maksymalnie 0,3%.
Zmieniona ustawa eliminuje problemy zgłaszane przez uczestników polskiego rynku obrotu bezgotówkowego, których niestety nie rozwiązała nowelizacja z 1 lipca 2014. Odniesie pozytywny efekt w postaci skutecznej obrony polskiego rynku obrotu bezgotówkowego przed dominacją zagranicznych agentów rozliczeniowych.
Dalsza obniżka poziomu interchange przyczyni się niewątpliwie do dalszego wzrostu ilości punktów akceptacji kart płatniczych, szczególnie w małych i średnich punktach handlowo-usługowych, poza dużymi ośrodkami miejskimi. Trend ten obserwujemy już teraz, po tegorocznej obniżce poziomu interchange do 0,5% (z poziomu najwyższego w całej Unii Europejskiej).
Świadczy o tym:
"wzrost ilości instalowanych terminali POS w III kwartale 2014 (do ok. 50% w stosunku do okresów poprzednich),
"rozpoczęcie przyjmowania płatności bezgotówkowych przez sieć handlową Biedronka (ok. 2 500 nowych terminali),
"wzrost liczby akceptantów ze 142 000 do 154 000 i liczby punktów handlowo-usługowych do 290 000 (wzrost o 20%) - dane NBP za III kwartał 2014,
"wzrost liczby i wartości płatności kartowych w III kwartale - odpowiednio o 13% i 9%.
Jako środowisko biznesowe cieszymy się, że Polska staje się krajem, w którym regulacje dotyczące nowoczesnych instrumentów płatniczych przyczyniają się do budowy konkurencyjnego i innowacyjnego rynku obrotu bezgotówkowego. Stwarza to korzystne warunki dla inwestycji oraz utrzymania i tworzenia miejsc pracy. Oczywistym skutkiem jest komfort zakupów i bezpieczeństwo transakcji konsumenckich.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze