Nie masz dzieci? Wiadomo, kto przejmie twój majątek po twojej śmierci
Jeśli jesteś osobą bezdzietną, możesz zastanawiać się nad tym, kto odziedziczy Twój majątek w razie Twojej śmierci. W jakiej sytuacji do dziedziczenia ustawowego jest uprawniony małżonek, a kiedy są to rodzice? Wszystkie kwestie reguluje Kodeks cywilny.
W kwestii dziedziczenia, pierwszeństwo zawsze przysługuje testamentowi. Oznacza to, że jeśli testator zapisał w swojej ostatniej woli, że całość jego majątku przechodzi na własność małżonka, testament powinien zostać spełniony.
Jeśli natomiast spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu, czyli nie powołał żadnych spadkobierców, dochodzi do dziedziczenia ustawowego. To ostatnie jest również stosowane, gdy osoby powołane w testamencie do spadku nie chcą go otrzymać, albo nie mogą nim zostać.
Kodeks cywilny określa, że udział w spadku każdego z rodziców, którzy dziedziczą razem z małżonkiem osoby zmarłej, to jedna czwarta całości. Jeśli jedno z rodziców już nie żyje, drugi rodzic otrzymuje połowę spadku.
Na przykładzie: Pani Maria nie miała dzieci. Za swojego życia nie zdecydowała się na sporządzenie testamentu. Dlatego po jej śmierci jej majątek został podzielony między męża (połowa całego spadku) i rodziców (każde z nich otrzymało po ¼ całości).
Jeśli osoba zmarła była bezdzietna, a także nie miała małżonka, całość majątku przechodzi na jej rodziców. W tym przypadku spadek dzielony jest po połowie między matkę i ojca.
Jeżeli natomiast jedno z tych rodziców nie żyje, połowę spadku otrzymuje pozostały rodzic, a reszta zostaje podzielona w równych częściach między rodzeństwo.
Rodzeństwo zatem nie dziedziczy, jeśli oboje rodziców może przyjąć spadek.
Jeśli osoba zmarła nie miała wspomnianych krewnych (małżonka, rodziców, rodzeństwa), cały spadek zostaje odziedziczony przez dziadków. Jest on dzielony między nich po połowie. W przypadku, w którym jedno z dziadków nie żyje, jego udział przypada jego zstępnym.
Zstępni otrzymują części spadku podzielone zgodnie z zasadami, które dotyczą dzielenia spadku między zstępnymi spadkodawcy.
Jeśli nie ma małżonka spadkodawcy czy pozostałych krewnych, którzy są powoływani do dziedziczenia z mocy ustawy, spadek jest dzielony po równo między dziećmi małżonka spadkodawcy. Jest jednak warunek: jeśli drugi rodzic dziecka małżonka żyje, spadek nie może być dziedziczony.
Na przykładzie: Pani Ewa nie miała krewnych w chwili śmierci, jej mąż, Andrzej, zmarł parę lat wcześniej. Syn Andrzeja nie otrzymuje jednak spadku po pani Ewie, ponieważ nadal żyje jego biologiczna matka.
Przygotowanie ostatniej woli ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala dokładnie rozdysponować spadek zgodnie z własnymi życzeniami. Po drugie, zmniejsza ryzyko wystąpienia niejasności spadkowych. Jeśli zależy nam na precyzyjnym określeniu, kto powinien mieć udział w spadku, a kto nie (nawet, jeśli ustawowo powinien dziedziczyć), testament jest odpowiednim narzędziem.
W ramach testamentu możliwe jest również zawarcie informacji na temat wydziedziczenia, co zapewnia, że nie trafi on do krewnego, z którym spadkodawca przez długi czas był skonfliktowany.
Testament najlepiej sporządzać notarialnie, ponieważ jego autentyczność jest gwarantowana urzędowo i jest niemożliwa do podważenia w sądzie.
KO