Nie masz na alimenty? Pójdziesz do pracy!

Choć powraca na polską scenę Fundusz Alimentacyjny. Ale dlaczego państwo ma płacić za długi rodziców, którzy choć mogą pracować (jeśli zdrowie im nie przeszkadza), to nie regulują długów wobec własnych dzieci? W ankiecie CBOS-u, 44 proc. Polaków uznało, iż państwo w drodze pierwszeństwa przy zatrudnianiu powinno dać pracę bezrobotnemu rodzicowi, który musi płacić alimenty

22 proc. badanych jest zdania, że w sytuacji, gdy rodzic nie może płacić alimentów z powodu braku pracy lub innych źródeł utrzymania, państwo powinno wypłacać przynajmniej część kwoty alimentacyjnej.

20 proc. badanych uważa, że zaległe alimenty od rodzica powinien ściągać komornik. Tylko 7 proc. badanych jest zdania, że zaległe alimenty powinny płacić osoby spokrewnione z rodzicem płacącym alimenty.

W sytuacji, kiedy płacący alimenty uchyla się od ich płatności, mimo, że ma źródła dochodu, zdecydowana większość ankietowanych (89 proc.) uważa, że gmina ma prawo wezwać taką osobę do pracy w ramach robót publicznych, aby zarobione przez nią pieniądze oddać dziecku.

Reklama

64 proc. badanych uważa, że gmina mogłaby zatrzymać paszport rodzica zalegającego z alimentami do czasu, aż wywiąże się on z ciążących na nim zobowiązań.

Wśród badanych kontrowersję wzbudziła kwestia zajęcie prawa jazdy przez gminę osobie nie płacącej alimenty, do czasu, aż je zapłaci. Jednak 48 proc. badanych akceptuje takie rozwiązanie. Przeciwne jemu jest 43 proc.

Na pytanie o wysokość minimalnej kwoty alimentów, która zdaniem badanych pozwoliłaby na zaspokojenie podstawowych potrzeb związanych z utrzymaniem, wychowaniem i edukacją dziecka, respondenci wymienili kwotę nieco ponad 600 zł.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: w drodze | alimenty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »