Niedziele handlowe w 2022 roku. Kalendarz dodatkowych dni na zakupy

Niedziele handlowe w 2022 roku to tylko kilka wyjątków, kiedy można zrobić dodatkowe zakupy. Nowy rok to jednocześnie zapowiedź walki z placówkami, które obchodziły dotąd zakaz handlu dzięki świadczeniu usług pocztowych. Zmiany wejdą w życie już od lutego, co zdecydowanie utrudni niedzielny spacer z koszykiem między witrynami sklepów. Ile niedziel handlowych będzie w 2022 roku? Odpowiadamy.

Niedziele handlowe w 2022 roku. Nowa ustawa zamknie duże sklepy?

W ustawie, która wprowadzała zakaz handlu w niedziele, przewidziano katalog aż 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje działalności pocztowej, nie obowiązuje także w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą czy w kawiarniach. 

Z tygodnia na tydzień przybywało więc sklepów wielkopowierzchniowych, które obchodziły zakaz handlu, wykorzystując zapis o możliwości handlu przez placówki pocztowe.

Reklama

Aby walczyć z takimi praktykami, w październiku 2021 przyjęta została ustawa o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Ta nie zakazuje możliwości otwarcia sklepu zajmującego się działalnością pocztową, ale w znacznym stopniu ją ogranicza.

O 1 lutego 2022 roku prawo pozwoli otworzyć we wszystkie niedziele sklepy, które świadczą usługi pocztowe pod warunkiem, że przychody z takiej działalności przekroczą 40 procent przychodów danej placówki. Według rządu ta jedna zmiana wystarczy, by podczas niedziel handlowych w 2022 roku markety omijające zakaz handlu były zamknięte.

W niedziele handlowe w 2022 roku za ladą stanie rodzina

Walka z placówkami quasi pocztowymi to nie jedyna rewolucja. Bardzo ciekawą zmianą dotyczącą niedziel handlowych jest ta mówiąca o tym, że właściciele sklepów osiedlowych będą mogli liczyć na pomoc najbliższych. W niedziele niehandlowe właściciel takiego sklepu może poprosić o wsparcie przy sprzedaży małżonka, rodziców, swoje dzieci lub dzieci małżonka, dzieci przysposobione, rodzeństwo, wnuki, dziadków, macochę lub ojczyma.

Niestety, rodzina właściciela osiedlowego sklepu za pracę w niedzielę przy ladzie nie będzie mogła otrzymać wynagrodzenia. Za pomoc w niehandlową niedzielę nie dostaną nawet złotówki.

Kalendarz niedziel handlowych w 2022 roku ma także kilka innych, ciekawych wyjątków. Zgodnie z nowelizacją, od 1 czerwca do 30 września, zakaz handlu nie obejmie sklepów z narzędziami i materiałami rolniczymi, co na pewno ucieszy samych rolników. Zakaz handlu nie dotknie także miejsc skupu produktów rolnych, mleka i runa leśnego.

Miłośników ryb na pewno ucieszy fakt, że zakaz handlu w niedziele nie obejmie sprzedaży świeżych ryb. Z tym zastrzeżeniem, że będzie je można kupić w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego lub w tych placówkach, które zajmują się wyłącznie odbiorem produktów rybnych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy część sklepów otwarta w niehandlowe niedziele będzie zmuszona do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu.

Kalendarz niedziel handlowych w 2022 roku

Ustawa, która stopniowo wprowadzała zakaz handlu w niedziele, weszła w życie na początku marca 2018 roku. Dwa lata później zdecydowanie ostatecznie, że zakaz handlu nie obowiązuje tylko w siedem niedziel w roku.

Kiedy będą niedziele handlowe w 2022 roku? Do sklepów i galerii bez problemów wejdziemy w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Handlowe będą także dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie w grudniu oraz jedna tuż przed Wielkanocą w kwietniu.

Niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 30 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

Pozostałe niedziele to dni niehandlowe, a za złamanie zakazu prawo przewiduje surowe kary. Za handel w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tysięcy zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy nawet kara ograniczenia wolności.

Sklepy otwarte w niedziele niehandlowe w 2022 roku

Istnieje lista otwartych sklepów w niedziele, w których kupimy najpotrzebniejsze rzeczy podczas niehandlowych niedziel. Sprzedaż mogą prowadzić na przykład te działające na zasadzie franczyzy. Do tych zaliczają się między innymi sklepy sieci Żabka.

Zakazem handlu w niedziele nie są także objęci właściciele sklepów osiedlowych pod warunkiem, że sami przyjmują klientów lub, od lutego, jego najbliżsi. Otwarte będą także stacje paliw oraz restauracje. Na obsługę w niedziele niehandlowe w 2022 roku można liczyć również w wybranych sklepach na dworcach PKP.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »